הגנה מלאה עבור משרד ביתי או עסק קטן:


check icn אנטי וירוס עטור שבחים עם הגנה מפני תוכנות כופר.

check icn בנקאות מאובטחת, חומת אש, מנגנון נגד גניבה ואנטי-ספאם.

check icnהגנה מפני גניבת מידע רגיש וזהות, בתוספת מנהל סיסמאות.

check icn שכבת הגנה מבוססת ענן לאיתור איומים שטרם נצפו בעבר.

למידע נוסף

Testimonials Main Visual 400x600 left to right

נהנים ממה שחשוב באמת,
ESET דואגת לשאר

לומדים מה הופך את פתרון האבטחה המקוון שלנו לכל כך מיוחד ואיך זה יכול לעזור לך להגן על המכשירים שלך.

רוצה לדעת למה ESET
איבדת את הרישיון שלך? אתר אותו כאן

מתקפת כופר כלל עולמית רק חודש וחצי לאחר מתקפת WannaCry. עוד ועוד מדינות, בהן ארה"ב וישראל, מדווחות על חשש לפריצות. מומחי ESET יודעים לומר כי חברות ישראליות עם מאות משתמשים כבר נפגעו מתוכנת הכופר.  כאשר החלה המתקפה, במעבדת הזיהויים של ESET הבחינו כי ישראל נמצאת במקום השלישי בעולם בזיהוי ניסיון המתקפות מיד אחרי אוקראינה ואיטליה. עם זאת, יממה לאחר תחילת המתקפה ולאחר איסוף הנתונים שהצטברו מתסמן כי הדירוג התעדכן ומדינות כמו גרמניה, פולין וסרביה תפסו מקום בראש הרשימה, בעוד ישראל תופסת נתח של פחות מ-1% מהזיהויים ברחבי העולם.

graph

תמונת המצב מהשעות הראשונות של המתקפה: ישראל מוקמה שלישית בעולם בהיקף הזיהויים של המתקפה

מה בעצם קרה?

החל מאתמול (יום שלישי 27.6) בשעות הצהריים חוקרי ESET החלו לחקור את מתקפת הכופר שהתפשטה ברחבי העולם, כל זאת רק חודש וחצי לאחר מתקפת הכופר העולמית WannaCry שפגעה ב-200 מדינות. גופים שונים במספר מדינות באירופה, בהן אוקראינה, רוסיה ודנמרק, דיווחו כי נפגעו על ידי האקרים שפרצו למערכות שלהם. ההפצה הראשונית החלה בעיקר בארגונים באוקראינה, באמצעות עדכון מזויף לתוכנת הנהלת חשבונות בשם M.E.Doc. ממשלת אוקראינה אף דיווחה כי מחשביה נפלו קורבן למתקפת סייבר "ענקית וחסרת תקדים", וכך גם מספר בנקים ונמל התעופה המרכזי בבירה קייב. בנמל התעופה בקייב עדכנו כי בשל המתקפה, ייתכנו שיבושים בלוח הטיסות.

ההפצה הראשונית החלה בעיקר בארגונים אוקראינה, באמצעות עדכון מזויף לתוכנת הנהלת חשבונות בשם M.E.Doc.

הנוזקה מבוססת על שילוב של קוד משתי תוכנת כופר, הראשונה Petya שקיימת כבר שנתיים, תנסה קודם כל להדביק את ה-MBR (Master Boot Record), שהוא החלק בדיסק הקשיח שאחראי על הקצאת כוננים, דבר שימנע לחלוטין עליה של המחשב. החלק הנוסף בקוד שמבוסס על תוכנת הכופר Mischa יצפין את הקבצים החיוניים במחשב כמו שאר תוכנות הכופר. הנוזקה מנצלת בין היתר את פרצת ה SMB (EternalBlue) ופרצת DoublePulsar בהן השתמשו על מנת להפיץ את תוכנת הכופר WannaCry בכדי לחדור לרשת ולאחר מכן מתפשטת בתוך הרשת באמצעות שילוב של הכלי ו- WMI (Windows Management Instrumentation) על מנת לקבל הרשאות של מנהל רשת ולהתפשט בתוך הרשת.

שילוב מסוכן זה עשוי להיות הסיבה להתפרצות הזו בעולם ובמהירות, מספיק שמחשב אחד לא מעודכן על מנת להדביק את שאר הרשת, גם אם שאר המחשבים מעודכנים. לאחר הדבקת המחשב קבציו או הכוננים בו מוצפנים ועל מנת לשחררם דורשים ההאקרים 300 דולר במטבע וירטואלי. נכון לעכשיו 40 ארגונים כבר שילמו סכום של 12,000$.
תיבת הדואר האלקטרוני שאליה הפנו התוקפים נסגרה על ידי החברה המארחת ולכן לא ניתן לתקשר עם התוקפים. שירות מייל גרמני שנקרא Posteo הוא זה שהחזיק את כתובת המייל החליט לחסום אותה מהרגע שגילו שעבריינים עושים בה שימוש.
כמובן שההמלצה היא תמיד לא לשלם על פי מידע שנאסף כל מי ששילם עד כה לא קיבל את המחשב או הקבצים חזרה.

RANSOMWARE

הודעת הכופר כפי שנצפתה בישראל 

למי זה כוון? במי זה פגע?
המטרה העיקרית של ההאקרים שביצעו את המתקפה הזאת היא ארגונים ולכן ארגונים וחברות הם לרוב הקורבנות במתקפה זו. אין זה אומר שמחשבים פרטיים אינם מטרה אפשרית אבל מתקפה זו פחות התמקדה בהם.
ההתפרצות החלה באוקראינה, שם על פי הדיווחים נפגעו גופים מהמגזר הפיננסי, האנרגיה ותעשיות רבות אחרות נפגעו. היקף הנזק שנגרם לענף האנרגיה עדיין לא אושר, ולא היו דיווחים על הפסקת חשמל - כפי שהיה בעבר עם תוכנות זדוניות הידועות Industroyer.
ישראל נמצאת אחרי אוקראינה ואיטליה בזיהוי המתקפה, אין זה אומר שאכן אותן התקפות הצליחו להדביק את הארגונים אבל אין ספק שישראל בולטת במספר ניסיונות ההתקפה.

האם משתמשי ESET מוגנים?
ב-18 למאי בוצעה בדיקה של כלל מוצרי האנטי וירוס ומוצרי ה "next gen", שבה רק 3 מוצרים הצליחו לאתר ולחסום את הפירצה EternalBlue. המוצר של ESET הוא אחד מאותם 3 מוצרים. חשוב לציין שהבדיקה נערכה לאחר שמרבית חברות האבטחה טענו שעידכנו את מוצריהן ושהם מגנים בפני הפירצה. הפרטים בקישור הבא.
במקביל מודול ה LiveGrid שלנו הגן גם כן כנגד המתקפה החל מאתמול (יום ג') בשעה 13:30 בצהריים כאשר הנוזקה זוהתה מידיית על ידי מערכת מבוססת הענן.
כמו כן יצאה חתימה מסודרת שמזהה את האיום בתור Win32/Diskcoder.C Trojan.

האם המתקפה הסתיימה?
יש להתייחס למתקפה כנמשכת, עד לביצוע עדכוני האבטחה המתאימים של מיקרוסופט. כנראה שינסו לנצל חברות שעדיין מתמהמהות בביצוע העדכונים.
האם הרשת שלי נפגעה מההתקפה?
אם מותקנת אצלכם גרסה עדכנית ומעודכנת של ESET ברשת, המשתמשים והמידע שלכם מוגנים – גם אם לא ביצעתם את עדכוני האבטחה של מיקרוסופט עד עכשיו

מה עליי לעשות כעת ואיך להתגונן מפני מתקפות כופר עתידיות?

עדכנו את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט – ככלל, מומלץ לוודא כי ביצוע עדכוני מערכת הפעלה מוגדר לביצוע אוטומטי. כעת וודאו כי ביצעתם עדכון לפירצת האבטחה שבעקבותיה חדרה תכנת הכופר (גם למערכת הפעלה XP יצא עדכון מיוחד בגין אירוע זה). לפרטים המלאים . תוכלו למצוא את הפרטים ואת הקישורים להורדת העדכונים של מיקרוסופט בקישור הבא. קיים עומס רב על שרתי העדכון של מיקרוסופט, כך שניתן גם להוריד ישירות מהשרתים של רשות הסייבר בקישור הבא.

גבו את המידע שלכם - חשוב לבצע עדכון אונליין ועדכון למדיה מקומית במקביל, כמו גם לבצע בדיקה תקופתית של שחזור מגיבוי.

אל תפתחו מיילים לא מזוהים, בדגש על מיילים עם קבצים מצורפים - אל תפתחו מיילים שנשלחים ממקורות לא מזוהים. שימו לב גם לניסוחים בכותרות המיילים הרבה פעמים שגיאות כתיב או כתיבת הספרה "0" במקום האות "O" יכול לתעתע. כמובן שאל תפתחו קבצים ממקור לא מזוהה ואל תלחצו על קישורים (לינקים) לא מוכרים.

סגרו את פורט 445 - שירות ה SMB עובד בפורט 445, ולכן מומלץ לסגור אותו בחומת האש לחיבורים מחוץ ל LAN.

בדקו האם המערכת פריצה - ניתן להוריד את כלי הסריקה של ESET לבדיקה האם המחשב פגיע לפרצת ה SBM שנקראת EternalBlue בקישור הבא.

סגרו את שירות ה SMB - במידה ולא ניתן לבצע מיידית את עדכוני האבטחה של מיקרוסופט, יש לחסום את הגישה מבחוץ לשירות ה SMB באמצעות חומת האש. ניתן גם לנטרל מקומית (מומלץ לכלל הרשת דרך GPO) את שירות ה SMB דרכו מתבצעות מרבית ההתקפות:

turn win

וודאו שלא מתבצע שימוש בגרסה הישנה SMBv1 ולשדרג לגרסאות עדכניות באמצעות ה KB של מיקרוסופט בקישור הבא.

ניתן לבטל את שירות ה WMIC – במידה ולא מתבצע בו שימוש, ניתן לנטרל את השירות עבור כל המשתמשים על מנת שלא ייעשה בו שימוש לרעה בהפצה בתוך הרשת. כפי שמוסברבקישור הבא