מהי נוזקת השנה ואיך תתגוננו מפניה?

מהי נוזקת השנה ואיך תתגוננו מפניה?

צוות ESET ישראל
25.12.14

הונאות ותוכנות הכופר מלוות אותנו כבר זמן רב, אבל 2014 הייתה ללא ספק השנה של ה CryptoLocker – תוכנת כופר זדונית במיוחד אשר מצפינה קבצים במחשבי המשתמשים ללא יכולת שחזור. מהו איום הכופר ואיך תימנעו ממנו?
ה CryptoLocker נחשבת למתוחכמת שבין תוכנות הכופר ושיטת הצפנת הקבצים שלה יעילה במיוחד כך ששחזור הקבצים לאחר שההצפנה בוצעה הוא קרוב לבלתי אפשרי, ואם אין לכם גיבוי תאלצו להיפרד לשלום מהקבצים שהיו לכם על המחשב או מכמה מאות דולרים שהם סכום הכופר אותו תתבקשו לשלם תמורת מפתח ההצפנה. למרות שבהרבה מהמקרים גם תשלום הכופר לא הבטיח את השבת הקבצים, גולשים ובעלי עסקים רבים ברחבי העולם ובישראל נאלצו לשלם את סכום הכופר בהיעדר אלטרנטיבה אחרת.

בשנה האחרונה נתקלנו לראשונה גם בכמה גרסאות של תוכנות כופר למכשירי אנדרואיד, ברוב המקרים היו אלה תוכנות כופר שנועלות את המסך של המכשיר בלבד, אך ביוני האחרון גילתהESET את ה SimpLocker – תוכנת כופר ראשונה לאנדרואיד שהצליחה להצפין קבצים על מכשירי אנדרואיד. חקירת האיום במעבדת הווירוסים חשפה שמדובר באב טיפוס לתוכנת כופר מתקדמת יותר לאנדרואיד שנמצאת בתכנון, ואכן מאז נתגלו מספר וריאציות מתקדמות יותר של האיום.

כך תתגוננו מפני ה CryptoLocker ומתוכנות הכופר בכלל:

post129 1

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל