הדפס עמוד זה
האם חלונות 8 היא מערכת ההפעלה הבטוחה ביותר שמיקרוסופט הוציאה אי-פעם?

האם חלונות 8 היא מערכת ההפעלה הבטוחה ביותר שמיקרוסופט הוציאה אי-פעם?

רונן מואס
28.11.12

חברת מיקרוסופט מפתחת את מערכת ההפעלה "חלונות" כבר קרוב לשלושה עשורים והיא למודת קרבות. בעיית פרצות האבטחה היא בעיה שהעסיקה את מפתחי מיקרוסופט באופן תמידי, מה שיצר למערכות ההפעלה שלה תדמית בעייתית והביא לעולם את המשפט האלמותי "בלינוקס זה לא היה קורה".


כבר דובר רבות שעם "חלונות 8" עושה מיקרוסופט תפנית חדה בכל הקשור לעיצוב וממשק המשתמש. אך בנוסף לכך עושה מיקרוסופט תפנית לא פחות חדה ולא פחות חשובה בעל הקשור לאבטחת המשתמש מפני Malware למיניהם. למעשה מיקרוסופט לא רק "שיפרה" את האבטחה של מערכת ההפעלה שלה אלא ממש פיתחה אלמנטים חדשים להגנת המחשב שלא הופיעו באף אחת ממערכות הפעלה שלה לפני כן. הנה שלושה מהם:

אנטי וירוס מותקן כברירת מחדל

אחד מהחידושים בחלונות 8 הוא שמערכת ההפעלה מגיעה עם תוכנת אבטחה כברירת מחדל. מיקרוסופט כללה במערכת ההפעלה החדשה אנטי וירוס מתוצרתה העצמית שנקרא Windows Defenderשהוא בעצם גרסה בסיסית יותר של האנטי וירוס החינמי של שלה, ה- Security Essentials. למרות שה Windows Defender יהיה מותקן כ"ברירת מחדל" המשתמש יוכל להסיר אותו להתקין את התוכנת האבטחה המועדפת עליו. מבחינת רמת האבטחה ה Windows Defender הוא אנטי וירוס בסיסי ביותר, אך לפחות הוא לא מציק למשתמש עם בקשות חוזרות ונשנות לשדרוג למוצר משודרג או בתשלום.

אבטחה מרגע הדלקת המחשב

ישנו פרק זמן, קצר בשבילנו בני האנוש אך ארוך מספיק בשביל וירוסים, שנקרא אתחול. הכוונה היא לפרק הזמן מרגע הדלקת המחשב ועד שמערכת ההפעלה ושאר התוכנות, בכללן תוכנת האבטחה, עולות ומוכנות לפעולה. פרק הזמן הזה נותן שהות ארוכה מספיק לאיומים מסוימים להיכנס ולהתנחל לנו במערכת מבלי למשוך תשומת לב.

מערכת ההפעלה החדשה מיקרוסופט מספקת תשובה גם לאיומים אלה. מיקרוסופט שינתה לחלוטין את תהליך טעינת מערכת ההפעלה ואת הדרך בה חלקים שונים במחשב מתקשרים עם מערכת ההפעלה כשהיא עולה, כך שמערכת ההפעלה יכולה לזהות שהרכיבים שנמצאים על המחשב עם הפעלתו הם מאושרים ולא נכנסו רכיבים זדוניים כאלה ואחרים שיגרמו נזק למערכת.

קדימות לתוכנת האבטחה

שיפור אבטחה נוסף שהכניסה מיקרוסופט למערכת ההפעלה שלה הוא פיצ'ר שנותן קדימות לטעינת תוכנת האבטחה לפני אפליקציות אחרות, הפיצ'ר הזה פעיל גם אם בחרתם להתקין תוכנת אבטחה אחרת מאשר זו של מיקרוסופט. זהו פיצ'ר חשוב כיוון שהוא מפעיל את שכבת ההגנה של תוכנת האבטחה בשלב מוקדם מאוד, לפני שאפליקציות אחרות מספיקות לעשות נזק כלשהו למחשב.ניתן גם לשתף חבר >