הדפס עמוד זה

היזהרו! הונאת וואטסאפ המציעה "אינטרנט חינם ללא Wi-Fi"

ESET ישראל
15.01.17

הונאת וואטספ חדשה המועברת בין קבוצות חברים מציעה לכם לגלוש באינטרנט בחינם ללא צורך ברשת Wi-Fi. תנחשו מה התוצאה...

לאחרונה אנחנו רואים יותר ויותר הונאות שמופצות בוואטסאפ והתופעה רק מתרחבת. קמפיינים מזויפים של הצעות אטרקטיביות המועברות בוואטסאפ מפתים קורבנות ללחוץ על הלינקים המוצעים.

הונאת הוואטסאפ הנוכחית מבטיחה למשתמשים שירותי אינטרנט חינמיים, ללא הצורך בגלישה על רשת Wi-fi. למרות שזה שטות גמורה מבחינה טכנית, ההצעה יכולה להיות מאוד מפתה לאנשים שאינם מודעים לכך שזה בלתי אפשרי.

דמיינו לעצמכם שהייתם יכולים לגלוש באמצעות הסמארטפון בכל מקום שאתם נמצאים ללא שירותי 3G/4G או רשת Wi-fi. מי לא היה רוצה שתהיה לו למשל לנווט בפריז או ברומא ללא חבילת גלישה לחו"ל ומבלי להיות דבוק ל-Wi-Fi של המלון. אז זהו שלא- כי זה לא אפשרי. לחיצה על לינק שמציע זאת לא תשנה את העובדות בשטח.

כמו במקרים רבים, ההודעות מופצות בקבוצות וואטסאפ מחבר ש"ממליץ" על השירות אפילו מבלי שהוא מכיר אותו. במקרה זה מקבלים הזמנה מיוחדת בצירוף לינק:

whatsupp

מקור: ESET welivesecurity 

ברגע שתלחצו על הלינק, העמוד שייפתח יזהה את השפה של הדפדפן שלכם ויציע לכם שתשתפו את הלינק עם לפחות 13 חברים על מנת לקבל את השירות. כך ההונאה מתפשטת במהירות:

whatsupp 2

מקור: ESET welivesecurity

בתחתית המסך ניתן לראות המלצות מאנשים שכביכול ניסו את השירות המעידים שהוא אכן עובד. כמובן שזה לא נכון, גם התגובות וגם הפרופילים המשויכים להן מזויפים – הם לא קיימים בפייסבוק בכלל, והם חלק בלתי נפרד מההונאה.
כפי שניתן לראות בתמונה למטה, ההונאה יכולה להיות בספרדית, וכך גם בעברית (ההונאה תתאים את עצמה לשפת ברירת המחדל של הדפדפן שלכם). כל זה קורה בלי שתשימו לב:

whatsupp 3

מקור: ESET welivesecurity

הדפוס הזה חוזר על עצמו פעמים רבות בימים אלו, לרוב בגלל שזה מאפשר לעברייני סייבר ליצור הונאות שונות תוך שימוש באותה התבנית, בנוסף האפשרות להתאים את השפה לקורבן הופכת את ההונאה ליותר אמינה וזמינה למשתמשים במדינות רבות. בדרך זו, הם אינם תלויים במדינה או שפה אחת והם יכולים להתמקד במטרות שונות במיקומים שונים בבת אחת.

אז מה קורה אם לחצת על הלינק?
גם אם לא שיתפתם את ההודעה ו"רק" לחצתם על הלינק, אתם עלולים להיות חשופים לאיומים החל ממנוי לשירותי SMS פרימיום (שליחת הודעות מהנייד שלכם ללא ידיעתכם בתעריף גבוה) וכלה בהתקנת אפליקציות על המכשיר שלכם המניבות רווח לתוקפים. כמובן שבשום שלב לא תוכלו לגלוש באינטרנט ללא Wi-Fi.

איך נמנעים מליפול להונאות הללו?
חשוב לזכור שמודעות ופתרונות אבטחה הם עדיין הכלים העיקריים איתם ניתן להישאר בטוחים ברשת. המודעות לגבי הונאות בתוכנות מסרים כמו וואטסאפ עדיין נמוכה משמעותית מהמודעות להונאות במייל או בפייסבוק. לכן ההונאות מסוג זה הופכות תכופות יותר וחשוב שנהיה עירניים כשאנחנו מקבלים הודעות עם לינקים מחברים ובמיוחד מקבוצות עם משתמשים רבים שאיננו מכירים.

במידה ונפלתם קורבן להונאה מסוג זה או קיבלתם הודעה חשודה בוואסטאפ, התריעו על כך. דווחו על הלינק על מנת שייבדק וייחסם תוכלו לעשות זאת כאן כפי שמדווחים לרוב גם בהונאות פישינג.

ניתן גם לשתף חבר >