מה פייסבוק יודעת עליכם ?

מה פייסבוק יודעת עליכם ?

גלעד הראל
20.11.11

במדינות אירופה, כל משתמש יכול להגיש בקשה לעיין במידע אישי שחברה מסחרית כלשהי, מקוונת או לא, מאחסנת אודותיו. משתמש אחד עשה בדיוק את זה ולהפתעתו גילה שקיימים עליו 880 עמודים של נתונים אצל לא אחרת מאשר פייסבוק. למשתמשים נוספים, שרשומים באתר
Europe VS Facebook (אירופה נגד פייסבוק) יש אפילו יותר. בנוסף לנתונים הרגילים שתוכל למצוא בכל פרופיל פייסבוק ציבורי, הם מכילים גם ערימות של מידע כגון אירועים בהם נכחת (או לא נכחת), מיילים שנמחקו ועוד. דבר זה מעלה שאלות לגבי סוג המידע שפייסבוק שומרת עלינו, כמה זמן מתכוונים בפייסבוק לשמור על המידע הזה ומהם הקריטריונים שלפיהם הם שומרים את המידע.

יחד עם עוד 800 מליון משתמשי הפייסבוק נוצר פה אוצר של ממש למפרסמים שמחפשים מידע ממוקד על קהלי היעד שלהם. בנוסף, תארו לכם שאיזו שהיא סוכנות תצליח להשיג צו בית משפט שמחייב את פייסבוק לחשוף את המידע לצורך הליכים משפטיים.

כמעט לכל אחד יש את החבר הזה שתמיד מקפיד לצלם תמונות בסיטואציות הכי מביכות ולהעלות אותן לפייסבוק. משתמשים רבים כבר חוו את ההשלכות - אובדן של משרה (או שפשוט לא התקבלו), דיונים משפטיים שהוכרעו וסיפורים רבים נוספים כדוגמת אלו שאנחנו שומעים עליהם פה ושם. האירוניה היא שברוב המקרים המידע ניתן בנדיבות וברצון.

בדו"ח ניתן גם לראות את המיקום בו המשתמש התחבר לרשת, כולל קואורדינאטות של אורך וגובה, את כתובות ה IP של התחברויות מההווה ומהעבר, עם איזה סוג של מכשיר התחברת (מחשב, סמארטפון וכו'), חברים שהסרת ועוד. הדו"ח אודותיך הוא ארוך יותר ככל שהיית יותר פעיל ברשת החברתית ולאורך יותר זמן.

נכון לכתיבת שורות אלה, תושבי אירופה הם היחידים שיכולים להגיש בקשה כדי לקבל עותק מהמידע שפייסבוק מחזיקה עליהם, זאת תודות לחוק שקובע שלכל אדם יש את הזכות לדעת באיזה מידע חברה כלשהי מחזיקה עליו. עד שהחוק הזה יגיע (אולי) לשאר העולם, הנה כמה עצות שיעזרו לכם לשמור על המידע האישי שלכם בפייסבוק:

1. אם זה לא שם, זה לא קיים - החתול לא יכול לגנוב את השמנת אם לא שמתם שם שום שמנת, אם לא תפרסמו בפייסבוק את מספר הטלפון שלכם וכתובת המגורים שלכם אף אחד לא יוכל לגנוב את המידע הזה. אל תסמכו יותר מדיי על הגדרות הפרטיות, אפילו אם הן מתירות "רק לחברים" לראות את המידע שבפרופיל שלכם. כאשר המידע עולה לרשת הוא עלול להגיע גם לאנשים שלא התכוונתם בכל מיני דרכים עקלקלות ואפילו אם "מחקתם" אותו - זה לא אומר שהוא באמת נעלם.

2. אפליקציות או לא להיות - היום כמעט כל ילד כבר הוגה את המילה 'אפליקציה' עוד לפני שהחליף את שיני החלב שלו, בעוד שכמה שנים קודם לכן המילה הזו הייתה שגורה יותר בעיקר בפיהם של מתכנתים ואנשי מחשבים. בפייסבוק קיימות המון אפליקציות, חלקן שימושיות יותר וחלקן פחות אבל יש גם אפליקציות שמטרתן היחידה היא לאסוף עליכם מידע ונתונים מהפרופיל שלכם. הימנעו מלהתקין אפליקציות שאין לכם כל שימוש בהן ותמיד תקדישו תשומת לב ובדקו אילו הרשאות גישה האפליקציה דורשת, ואם נראה לכם שהדרישות קצת מוגזמות - אל תאשרו. (אגב, אם האפליקציה מבקשת גישה לצ'אט של  פייסבוק - כנראה שמדובר באפליקציה זדונית).

3. התעלמו מהצעות חברות מאנשים שאתם לא מכירים. זה עלול להיות אדם שאוסף עליכם מידע או מפיץ לינקים או אפליקציות זדוניות.

4. אם משהו נראה יותר מדי טוב מכדי להיות אמיתי, אז כנראה שזה לא אמיתי - עם 800 מליון משתמשים, פייסבוק היום היא הכר הפורה ביותר עבור פושעי העולם המקוון. אחת הדרכים להפיץ הונאות היא באמצעות לינקים ל"מבצעים" חמים ו"הצעות" מפתות, מטרת ההונאות היא גניבת זהות או למרות שיווקיות אחרות כמו גניבת "לייקים" (הונאה שבה אתם לוחצים על לינק או על "שתף" ולמעשה אתם עושים "לייק" לעמוד אחר ללא ידיעתכם). ולאלה שתהו - אפל לא מחלקת ipad בחינם לזכרו של סטיב ג'ובס, ומייקרוסופט לא מחלקת לסטודנטים כסף סתם כי סטיב באלמרקם עם מצב רוח טוב.

5. הגדרות פרטיות זה לא שגר ושכח - מכיוון שפייסבוק נוהגת מדי פעם לעדכן את הגדרות הפרטיות שלה (למורת רוחם של הגולשים) אתם עלולים לפעמים לגלות שהגדרה כלשהי שעדכנתם בעבר כבר לא בתוקף ולכן תהיו חייבים להגדירה מחדש. הרגל טוב יהיה לבדוק מדי פעם אם נעשו שינויים כלשהם בהגדרות הפרטיות ועדכנו אותן במידת הצורך. 

הגלישה בפייסבוק (או באינטרנט בכלל) לא אמורה להיות פעילות מסוכנת. רוב הונאות האינטרנט שצלחו עשו זאת בזכות ניצול חוסר ערנותם של הגולשים. חשוב לעבוד עם תוכנות אבטחה חוקיות ומעודכנות, לוודא שהדפדפן שלכם מעודכן בכל עדכוני האבטחה הקריטיים והפאצ'ים החדשים ביותר ושמותקנת תוכנת אנטי וירוס אמינה ומעודכנת.

 

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל