דו"ח האיומים – מה תקף אותנו ביוני

דו"ח האיומים – מה תקף אותנו ביוני

צוות התמיכה ESET ישראל
07.07.14

תוכנת כופר ראשונה לאנדרואיד, הונאת פייסבוק צינית במיוחד שטענה שנהג המרוצים המעוטר, מיכאל שומאכר, נפטר וניסיון של האקר ישראלי לסחוט צעירה מהצפון. סיכום איומי החודש
תוכנות הכופר, המוכרות יותר בעולם המחשבים האישיים, הן לא משהו חדש. אך בחודש יוני התממש חשש שכבר קיים בעולם האבטחה כבר זמן מה – שתוכנות הכופר יחלו לאיים גם על משתמשי הסמארטפונים.

לאחר שתוכנת כופר חודרת למחשב היא מחפשת קבצים כמו תמונות, סרטונים, קבצי אופיס ועוד ומצפינה אותם כך שלבעל המחשב אין אפשרות לפתוח את הקבצים. כדי להסיר את ההצפנה נדרש הקורבן לשלם מאות, ולעיתים גם אלפי, דולרים. בשנים האחרונות יותר ויותר גולשים בישראל נפגעו מתוכנות הכופר, ובראשן CryptoLocker הידועה לשמצה, בעיקר במחשבים אישיים בעלי מערכת ההפעלה של מיקרוסופט.

בחודש יוני התממש הדבר ממנו חששה קהילת האבטחה בתקופה האחרונה – תוכנת כופר המסוגלת להצפין קבצים במערכת ההפעלה הסלולארית, ובמקרה זה לאנדרואיד. חברת ESET הייתה הראשונה לחשוף את התוכנה הזדונית, ופרסמה מחקר מעמיק אשר מפרט את יכולותיה ותפוצתה של הנוזקה אשר קיבלה את השם SimpLocker.

המחקר גילה שה SimpLocker נפוצה בעיקר ברוסיה ובאוקראינה, והקורבנות נדרשים לשלם את הכופר באמצעות שירות תשלום אנונימי במטבע האוקראיני הרביניה. ממצאי החקירה מצביעים על כך שהתוכנה היא אבטיפוס לתוכנת כופר לאנדרואיד הנמצאת בתהליך פיתוח.

נהג המרוצים המעוטר מיכאל שומאכר נפטר? הונאת פייסבוק

ואיך אפשר בלי הונאת פייסבוק? הפעם בחרו פושעי הרשת לנצל את מצבו של נהג המרוצים המעוטר, מיכאל שומאכר, כדי לשלשל לכיסם עוד כמה דולרים ופרסמו ידיעה מרושעת לפיה שומאכר הלך לעולמו.

כמובן שאין אמת בפרסום הזה, ולחיצה על הלינק תוביל לאתר חדשות מתחזה שיבקש מכם להתקין תוספים שונים ומשונים לדפדפן שלכם, ואף לשתף את הכתבה בפייסבוק, על מנת לצפות בסרטון שאינו קיים.

post 102 1

ובינתיים בצפון

גבר בן 30 מהצפון נעצר על ידי יחידת הסייבר של מפלג ההונאה במחוז הצפון לאחר תלונה של צעירה שטענה שהחשוד ניסה לסחוט אותה לאחר שפיתה אותה להתקין תוכנת ריגול על המחשב שלה, וניסה לסחוט ממנה 200 אלף ש"ח באיום שיפיץ תמונות עירום שלה ברשת. לפי הדיווח, במחשבו של החשוד נמצאו חומרים וקבצים מפלילים רבים.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל