קניות מקוונות בראש שקט

קניות מקוונות בראש שקט

גלעד הראל
13.11.12

היקף הקניות ברשת האינטרנט גדל בהתמדה בשנים האחרונות ומומחים מעריכים שעד 2015 היקף הקניות באינטרנט יגיע ל 1,200 מיליארד דולר. אך כפי שכבר נוכחנו – יש גם חורים ברשת. אז איך תוכלו לעשות קניות ברשת בראש שקט?

1. כל קניה במחשבה תחילה – לפני שאנחנו שולפים את כרטיס האשראי שלנו יש כמה דברים שכל גולש, מתחיל כוותיק, צריך לוודא – האם תוכנת האבטחה שלי בתוקף? האם היא מעודכנת? ומה לגבי הדפדפן? מתי בפעם האחרונה הוא עודכן בעדכונים החשובים? אולי למשתמש ותיק זה נשמע טריוויאלי, אבל תתפלאו איזו עוגמת נפש יכולים לחסוך ממכם דפדפן ותוכנת אבטחה מעודכנים.

2. אל תדברו עם זרים – מי לא קיבל את העצה הזו שהיה קטן? כנראה שאמיתות הן אמיתות, ולא משנה מתי הן נאמרו. השתדלו לעשות את הקניות שלכם רק באתרים של חברות אמינות ובעלות מוניטין, שמספקות תיאור מדויק של המוצרים שלהן. חשדנות היא תכונה בריאה באינטרנט, ובמיוחד כלפי חברות שאתם לא מכירים ושלא מספקות פרטים ליצירת קשר כמו מספרי טלפון וכתובת פיזית כמו כן, עליכם לוודא שכתובת דף הרכישה היא מאובטחת (https).

3. זהירות דיל מדהים לפניך – כלל ברזל ברכישות מקוונות אומר- "אם זה נראה טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון זה כנראה באמת טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון" ואני במקרה הזה הייתי עושה פניית פרסה, במיוחד אם מדובר במוצרים "חמים". דילים כאלה יכולים להיות מפתים, אבל זה יהיה בטוח יותר להתרחק מהם ולא ללחוץ על לינקים במודעות עם הצעות במחירים בלתי הגיוניים בעליל. זה לא אומר שכל מבצעי ההנחות הם בהכרח הונאות, אבל צריכים להיות ערים לכך שהסיכון קיים. מומלץ לחפש פרטים על המבצע באמצעות גוגל ולנסות להשיג מידע ממקור נוסף.

4 תעבורה מאובטחת - משמרות הזה"ב של האינטרנט - כשאתם קונים מוצרים באינטרנט אתם צריכים לבדוק שהאתר ממנו אתם רוכשים דואג לאבטח את תעבורת הרשת שלו, אנשי המחשבים הוותיקים יותר ביניכם וודאי מכירים את המונח SSL. טכנולוגית SSL היא התקן הנפוץ והמוסכם לאבטחת תעבורת אינטרנט. שימוש ב SSL מצפין את תעבורת הנתונים בין המחשב שלכם לשרת שאליו נשלח המידע כך שאף גורם שלישי לא יכול לפענח אותו. רוב האתרים משתמשים בתקן הזה כדי לאבטח את דפי המכירה שלהם כדי למנוע זליגת מידע (ולקוחות...). אבל איך תדעו שהאתר שבו אתם קונים משתמש בתקן הזה? בדרך כלל דבר זה מצויין בדף הרכישה עצמו, ובשורת הכתובת של הדפדפן ששלכם תוכלו לראות ציור של מנעול או מפתח, בהתאם לסוג הדפדפן.

5. חורים ברשת האלחוטית – עדיף להימנע מקניות ברשתות אלחוטיות, אם אתם עושים את הקניות שלכם באמצעות רשת אלחוטית (wi-fi), בין אם בבית, בבית קפה או בכל רשת ציבורית אחרת, ודאו שהרשת מוצפנת ומוגנת בסיסמא ולא פתוחה או חינמית. עצתנו היא לעולם לא למסור פרטי כרטיס אשראי או לגלוש לחשבון הבנק ברשתות חינמיות ואפילו להימנע מהתחברות לרשתות חברתיות או חשבון הדואר האלקטרוני שלכם בכאלה רשתות. לא תאמינו כמה זה קל לגנוב את הפרטים שלכם כך.

6. אלטרנטיבות לכרטיס אשראי - אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע גניבה של מספר כרטיס האשראי שלכם היא, ובכן, להשאיר אותו בארנק. לאלו שבכל זאת חוששים לרכוש עם כרטיס אשראי ברשת יכולים להתעניין באלטרנטיבה טובה לכרטיס אשראי - כרטיס חיוב כמו ויזה שניתן לטעון בסכום ידוע מראש. כרטיסי ויזה נטענים נמכרים בסניפי הדואר השונים, והודות ל 0xOmar מכירות כרטיס הויזה הנטען עלו בעשרות אחוזים בשבועיים האחרונים. בנוסף, ניתן להשתמש בשירות כמו PayPal באתרים שמאפשרים שירות זה.

7. פירוט חיובי האשראי – חברות האשראי מחויבות על פי חוק לבטח את הלקוחות שלהם למקרה שבו הכרטיס נגנב או נוצל לרעה על ידי מישהו אחר. למרות שבדרך כלל זה עלול להיות משימה לא פשוטה, מעבר על טופס החיוב יכול לתת לכם את הרמז הראשון לכך שמספר הכרטיס שלכם נגנב. ככל שתגלו על זה מוקדם יותר, כך הסיכוי שתקבלו את כספכם חזרה הוא גבוה יותר.

לסיכום

חשוב להדגיש, קניות מקוונות באינטרנט אינו תחום פרוץ, אך הסיכון תמיד קיים. כמות התעבורה ברשת רק הולכת וגדלה וקיימים מיליונים של מוצרים ומאות אלפי אתרים שניתן לרכוש מהם בבטחה. לאתרים אלה אינטרס מובהק להשקיע באבטחת השירותים שלהם משום שזה מקור פרנסתם. לכן ההמלצה שלנו אינה להימנע מקנייה באינטרנט, אבל הקפדה על הכללים שנתנו כאן יבטיחו לכם קנייה בטוחה.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל