חמישה טיפים – כך תגלשו בבטחה באתרי הכרויות

חמישה טיפים – כך תגלשו בבטחה באתרי הכרויות

גיל נוילנדר
30.04.14

הונאות באתרי הדייטינג למיניהם הפכו בשנים האחרונות לעסק מכניס למדי לפושעי הסייבר - ככל שרמת הפופולאריות של אתרי ההיכרויות עולה, כך אנחנו עדים לעליה במספר והיקף ההונאות נגד הגולשים באתרים אלו. איך תדעו אם הדייט שלכם הוא למעשה מתחזה?
אתרי היכרויות יכולים להיות מקום מצוין להכיר אנשים חדשים ובשנים האחרונות אתרים אלה זוכים לעדנה מחודשת. אך יחד העלייה בפופולאריות, הגולשים באתרים אל חווים גם הצד הפחות נעים של האינטרנט – הונאות מקוונות שכל מטרתן היא להוציא מהם כספים במרמה.

ניתן למצוא פרופילים של מתחזים - המתיימרים להיות האביר על הסוס הלבן או האישה מהאגדות – בכל אחד מאותם אתרים ואפילו מחלקת ההונאות ב- FBI הזהירה את הגולשים שמרבית הקורבנות בהונאות באתרי היכרויות הם אנשים מבוגרים או אפילו נכים, אשר נבחרים עלי יד המתחזים כ"מטרה קלה".

אז הכנו לכם כמה טיפים שימושיים, שישמרו עליכם בטוחים בזמן החיפוש אחר אהבה:

1. אל תמסרו יותר מדי מידע

המתחזים באתרי ההיכרויות יודעים, שכדי לרכוש את אמונכם עליהם לנסות לנהל אתכם מערכת יחסים ארוכה, שיכולה להימשך שבועות או אפילו חודשים על מנת להוציא מכם עוד ועוד מידע. במשך זמן כה ארוך אתם עלולים, מבלי לשים לכך לב, לספק על עצמכם יותר מידע ממה שהתכוונתם.

ברור, שבזמן החיפוש אחר אהבה אתם תצרכו לספר על עצמיכם ועל התחביבים שלכם, אבל שימו לב לא לתת מידע כגון מספר טלפון, כתובת מגורים או כל מידע אחר שיכול להוביל אליכם באופן ישיר לפני שאתם בטוחים לגמרי שהאדם בצד השני הוא ישר. שימו לב שלפעמים הצד השני ינדב על עצמו פרטים בנדיבות, אבל גם פתיחות רבה מדיי צריכה לעורר בכם חשד שכן ייתכן שזו עוד דרך לגרום לכם לספר על עצמכם יותר.

2. אל תסתפקו במידע שבאתר ההיכרויות

לאחר שפתחתם במערכת יחסים וירטואלית באתר היכרויות מומלץ לנסות ולהשיג מידע על אותו אדם ממקור נוסף כמו פייסבוק, לינקדאין וכדומה ולנסות לאמת את המידע שהוא נתן על עצמו ולבדוק, מול תמונות אחרות, אם אכן מדובר באותו אדם.

שימו לב במיוחד כשמדובר באנשים יפים "מדיי". אנשים מאחורי פרופילים מזויפים יכולים להשתמש בתמונות של דוגמנים או דוגמניות שהם מצאו באינטרנט כדי למשוך את הקורבנות שלהם אליהם. אתם יכולים לנסות לעשות 'חיפוש לפי תמונה' בגוגל כדי לראות אם התמונה שמופיעה בפרופיל לקוחה ממקום אחר כלשהו ברשת.

3. היו סבלניים

באתרי היכרויות, במיוחד אם המטרה שלכם היא חיפוש אהבה ולא סטוץ', חשוב להיות סבלניים ולוותר על ספונטניות. אם עברו רק דקות ספורות לאחר שנרשמתם לשירות הכרויות מקוון כלשהו וכבר קיבלתם הודעות מלאות בהצהרות אהבה – תתחילו לחשוד. אל תתביישו לשאול שאלות, גם אם לעיתים יראה לכם שאתם "חופרים".

4. אל תקבלו קבצים מזרים

קיימות הרבה מאוד וריאציות של הונאות באתרי הכרויות, אחת מהנפוצות ביניהן היא הונאה שבה המתחזה כביכול שולח לכם תמונה שלו, אך למעשה מדובר בווירוס – קוד זדוני שאוסף מידע מהמחשב שלכם. אל תיפלו בפח, אם יש להם תמונה בקשו מהם להעלות אותה לעמוד הפרופיל שלהם במקום לשלוח אותה אליכם.

5. לעולם אל תשלחו כסף לאנשים שפגשתם באתרי הכרויות

ישנם הרבה סימנים שיכולים להגיד לכם שמאחורי המאהב או המאהבת שלכם עומדת הונאה – פרופיל ללא תמונות וללא שום תחומי עניין צריך להעלות חשד פרופילים של אנשים שטוענים שהם חיים במדינה אחרת צריכים לעורר חשד גדול יותר, אך הקש האחרון הוא כאשר הם מבקשים כסף. לעולם אל תשלחו כסף לאדם כזה שאינכם מכירים, אל תאמינו לסיפורים שאדם כזה יספר לכם וצרו מיד קשר עם הנהלת האתר ואפילו עם המשטרה.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל