מתכננים חופשה בחגים? 10 הטיפים שישמרו עליכם בטוחים גם על שפת הבריכה

מתכננים חופשה בחגים? 10 הטיפים שישמרו עליכם בטוחים גם על שפת הבריכה

רונן מואס
13.03.13

בואו נודה, רבים מאתנו נוטים "לחפף" כאשר אנחנו גולשים באינטרנט במהלך חופשה או נסיעת עסקים בארץ או בחו"ל ובכך אנחנו חושפים את עצמנו לסכנות מיותרות. אולי אווירת החופש גורמת לנו להקל ראש או אולי מדובר בחוסר מודעות או אולי בשילוב של שתיהן. מה שבטוח זה שלהאקרים זה לא משנה, הם כבר מכירים את נקודות התרפה שלנו ויודעים לנצל אותן היטב.

1. הדבר הראשון לפני שאתם אורזים, וודאו שמערכת ההפעלה ותוכנת האבטחה שמותקנות על הלפטופ שלכם מעודכנות בחתימות ועדכוני האבטחה האחרונים. פעולה זו לא תצריך מכם יותר מכמה דקות בודדות.

2. אפילו אם תהיו הכי זהירים בעולם, תמיד בנסיעות המחשב שלכם עלול ,חלילה, ללכת לאיבוד או להיגנב ותמיד קיים הסיכוי שווירוס אכזרי ימחק לכם את כל המידע. לכן מומלץ מאוד להכין גיבוי של המידע לכונן חיצוני או לשירות אחסון אינטרנטי לפני היציאה לחופשה. זכרו, תמיד אפשר לקנות מחשב חדש, אבל הרבה יותר קשה לשחזר את המידע שאבד.

3. בהמשך לסעיף הקודם, אם אתם מאלו הנוהגים לאחסן מידע סודי על המחשב (כמו נתונים עסקיים וכו'), עדיף לאחסן אותם בנפרד לזמן הנסיעה על נגן USB מוצפן. ואם אתם לא זקוקים לנתונים האלו בזמן הנסיעה, עדיף שגם תשאירו את ה- USB בבית או במקום בטוח אחר.

4. סיסמא חזקה היא הבסיס לאבטחה חזקה. אתם תופתעו כמה התקפות או אובדן של מידע נמנעים רק בזכות השימוש בסיסמאות חזקות. נצלו את ההזדמנות כדי להחליף את הסיסמא למחשב שלכם וגם לכל השירותים המקוונים עליהם אתם מנויים: פייסבוק, אינסטגרם, טוויטר ודומיהם. בנוסף, בין אם אתם משתמשים בלפטופ, סמארטפון או טאבלט, ודאו שנעילת המכשיר מופעלת אוטומטית כאשר הוא לא בשימוש.

5. גם כשאתם בחופשה השתמשו אך ורק בספק אינטרנט מוכר ובעלי מוניטין. אם אתם בחו"ל ואתם לא מכירים את ספקי האינטרנט המקומיים, שאלו בדלפק הקבלה של בית המלון מי הוא ספק האינטרנט שלהם, ובעת החיבור ודאו שאכן מדובר באותו הספק. בשנה שעברה פרסם ה FBI אזהרה מפני שיטת הונאה חדשה שבה האקרים התחזו לספקי האינטרנט של בתי מלון באזורים שונים בעולם וגרמו לאורחי המלונות התמימים לספק להם את פרטי האשראי שלהם.

6. בעקבות מהפכת הסלולר מהשנה האחרונה חברות רבות מציעות חבילות גלישה אטרקטיביות גם כשאתם בחו"ל. ייתכן ותעדיפו להשתמש בשירות שמציעה חברת הסלולר שלכם מאשר שירותי האינטרנט של המלון. זה בטוח יעלה יותר מרשת חינמית, אבל זה הרבה הרבה יותר בטוח.

7. אם בכל זאת בחרתם להשתמש בשירות האינטרנט של המלון, שימו לב להודעות חשודות כמו בקשה להתקין תוכנה כלשהי כדי שתוכלו להתחבר וכדומה. אם אתם נתקלים במשהו כזה, התנתקו מיד ויידעו את אנשי הקבלה במלון.

8. אם אתם יוצאים לנסיעת עסקים או שאתם סתם לא מסוגלים להתנתק מהעסק גם כשאתם בחופשה, ואתם משתמשים באינטרנט כדי לגשת לרשת של העסק שלכם, עשו זאת באמצעות חיבור VPN (חיבור מאובטח) בלבד.

9. עדיף שתימנעו מלעדכן את כל החברים והמשפחה שלכם שאתם יוצאים לחופשה דווקא באמצעות הפייסבוק או ברשתות החברתיות האחרות. אתם לא באמת יכולים לדעת למי המידע שאתם לא תהיו בבית כמה ימים או שבועות עלול להגיע ואתם לא רוצים לחזור מהחופשה ולגלות שהבית שלכם נפרץ.

10. זה נכון תמיד אבל על אחת כמה וכמה כשאתם בחופשה – יש להימנע מתשלומים, קניות או מפעולות בנקאיות אחרות באמצעות המחשב כאשר אתם גולשים ברשתות אלחוטיות ובמיוחד רשתות אלחוטיות חינמיות. אם אתם חייבים לבצע איזשהו תשלום, ואין בנמצא חיבור מאובטח, עדיף שפשוט תרימו טלפון ותשלמו בדרך הטובה והישנה.

לסיכום

חופשה זו הזדמנות מצוינת קצת להתנתק מהעולם הדיגיטלי, אבל אפשר גם להישאר מחוברים והקפדה על הטיפים למעלה יעזרו לכם להישאר גם בטוחים. והכי חשוב, כשאתם גולשים עם הסמארטפון ליד הבריכה תיזהרו שהוא לא יירטב. חופשה נעימה.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל