הכן מחשבך לשופינג – האם המחשב שלכם מוכן ליום הסיילים הסיני?

הכן מחשבך לשופינג – האם המחשב שלכם מוכן ליום הסיילים הסיני?

גיל נוילנדר
10.11.14

יום הסיילים הסיני – ה Singles Day – מראה פוטנציאל של יום סיילים רציני עם מציאות אמיתיות. איך תיהנו משלל המבצעים מבלי להתפשר על הביטחון והפרטיות שלכם?

יוזמה שהחלה בשנות התשעים על ידי סטודנטים סינים שרצו להיפרד מחיי הרווקות על ידי מתן מתנות לבני / בנות זוג פוטנציאליים הפכה ברבות השנים למסורת. לא ידוע אם "יום הרווקים", או ה Singles Day באנגלית, השיג את ייעודו בכל הקשור לשידוך של זוגות מאושרים, אבל את הרשתות הקמעונאיות בסין הוא בטוח עושה מאושרים.

הודות לרשת האינטרנט, מעשרות המבצעים וההנחות נהנים גם אזרחים של מדינות נוספות מחוץ לסין, ולראשונה יצוין היום בישראל, בעיקר בזכות האתר China buyשהשיק לאחרונה ממשק ותמיכה בעברית.

מבלי להעיב יותר מדיי על השמחה, אנחנו רוצים להזכיר שפושעי הרשת מחכים להזדמנויות כאלה ואורבים בפינות החשוכות של האינטרנט – כך תיהנו משופינג בטוח גם ב Singles Day.

1. הכן מחשבך לשופינג – רגע לפני מסע השופינג המקוון כדאי לוודא שעגלת הקניות – במקרה זה המחשב שלכם – מוכנה. וודאו שמערכת ההפעלה, דפדפן האינטרנט ותוכנת האבטחה שלכם מעודכנות. בנוסף, אם מותקנות לכם על המחשב תוכנות צד שלישי כמו ג'אווה ואדובי, עליכם לוודא שגם הן מעודכנות ושלא מדובר בגרסאות ישנות של התוכנה. האקרים מרבים להשתמש בפרצות אבטחה בתוכנות האלו, לכן וודאו שאתם מעודכנים.

2. רכשו מהאתרים המוכרים– מומלץ לתכנן מראש מה אתם מתכוונים לקנות ולחפש אותו באתרים המוכרים. היזהרו מאתרים מתחזים או אתרים אלמוניים והימנעו מלחיצה על לינקים למבצעים ברשתות החברתיות או בהודעות אימייל. האתר China Buyמאגד בתוכו כמה אתרי מסחר סיניים מוכרים והוא כולל ממשק ותמיכה בעברית, כדאי לנסות.

3. הישמרו מדילים מדהימים – ובכן, מדובר בטיפ מעט בעייתי מכיוון שכל ה Singles Dayעוסק בטיפים מדהימים. לכן עליכם להיות חשדניים מתמיד, ואם אתם נתקלים בדיל שנראה טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון, אז ככל הנראה הוא באמת טוב-מדיי-מכדי-להיות-נכון. שוב, הדרך שבה תמנעו מהונאות כאלו היא לוודא שהאתר בו אתם גולשים הוא אתר מוכר ומהימן, ולהימנע מגלישה באתרים מפוקפקים שמציעים כל מיני דילים בלתי הגיוניים בעליל.

4. השתמשו בחיבור בטוח – באופן כללי אנחנו ממליצים לא לבצע רכישות או תשלומים ברשת באמצעות חיבור ציבורי. אם הדבר סובל דיחוי, עדיף להמתין עם הקנייה או התשלום עד שתגיעו למחשב עם חיבור מאובטח. אם אתם ממש – אבל ממש - חייבים לרכוש משהו באמצעות הסמארטפון, עדיף להשתמש ברשת הסלולרית מאשר להשתמש ברשת חינמית כלשהי.

5. ודאו שתהליך הרכישה מאובטח –זה האינטרס של אתרי הקניות שתהליך הרכישה יהיה מאובטח ושהגולשים לא יפלו להונאות. גולשים שמרגישים בטוחים באתר מסוים יחזרו ויקנו ממנו שוב ושוב. מבלי להעלאות אתכם בנושא יותר מדי, נסביר בקצרה שתקן ההצפנה המקובל באתרי קניות נקרא SSL ואם האתר משתמש בתקן הזה הוא אמור לציין זאת בעמוד הרכישה. בנוסף, אמור להופיע לכם סמל של מפתח או מנעול לצד שורת הכתובת בדפדפן – סימן זה מעיד שתקשורת הרשת באותו דף אינטרנט היא מוצפנת.

6. כרטיס אשראי? השתמשו באלטרנטיבות – אפילו אם נקטתם בכל אמצעי הזהירות שהוזכרו על כה, הסכנה שהאקר כלשהו יצליח לגנוב את פרטי האשראי שלכם עדיין קיימת - מה שעלול לגרום לכם לכאב ראש מיותר. החדשות הטובות הן שאתם בכלל לא חייבים להשתמש בו. קיימות אלטרנטיבות מצויינות לכרטיסי האשראי כאשר המפורסמת ביניהן היא כנראה PayPal. אחד מהיתרונות העיקריים בתשלום באמצעות PayPal הוא שהמוכר כלל לא נחשף לפרטים כמו מספר כרטיס האשראי או פרטי חשבון הבנק שלכם וכך פרטים רגישים אלו נשארים חסויים.

כרטיס ויזה נטען, אותו ניתן לרכוש בכל אחד מסניפי הדואר השונים יהיה גם תחליף ראוי. מעבר להיותו בטוח יותר משימוש בכרטיס האשראי, יש לו יתרון נוסף וחסכוני כיוון שלא תוכלו לבזבז יותר מהסכום אותו טענתם מראש.

7. בדקו את פירוט החיובים – למרות שעיון בפירוט החיובים של כרטיס האשראי שלכם עלול להתפתח לחוויה כואבת - במיוחד אחרי מבצעי סיילים מטורפים – הוא עלול להיות הרמז הראשון שיגלה לכם אם נפלתם קורבן למזימה או הונאה כלשהי. אם גיליתם בפירוט החיובים עסקאות שבוודאות לא ביצעתם, דווחו על כך מיד לחברת האשראי. חברות האשראי מבוטחות וגילוי מוקדם על ההונאה יגביר את הסיכוי לקבל את כספכם בחזרה.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל