סדר פסח כהלכתו: ביעור חמץ למחשב

ESET ישראל
19.04.16

כבר עשיתם פאנלים? ניקיתם מאחורי המקרר? שאבתם את כל האבק מהשטיחים? יופי, אתם כמעט מוכנים לליל הסדר. רק כמעט, כי שכחתם לנקות את המחשב! חברת ESET מעניקה לכם 10 טיפים חגיגיים ופשוטים איך לקרצף ולמרק את המחשב מן היסוד

אנחנו כל כך טורחים ועמלים לקראת חגי ישראל ובמיוחד עם בוא חג הפסח לנקות כל פינה אפלה ומאובקת בבית, אבל תמיד שוכחים לנקות במקום לא פחות חשוב מאשר מתחת לספה או מאחורי המקרר – המחשב. הכוונה אינה לעבור עם סמרטוט מתחת למקלדת או להעביר "וויש" על המסך, אלא לנקות ממש בתוך המחשב, אתם יודעים, בין כל הקבצים והיישומים. ניקוי יסודי יגרום אפילו למחשב שהכי לא סוחב לפעול כמו חדש, כך שתוכלו להתגאות שכאילו "קניתם" מחשב חדש לכבוד החג. מומחי ESET הביאו לנו כמה טיפים טובים מאוד למסדר הניקיון הממוחשב:

1. רוצים לראות קסם? – בלי לשאול הרבה שאלות עשו את הפעולות הבאות – סגרו את כל התוכנות הפתוחות על המחשב, לחצו במקלדת על כפתור עם אייקון חלונות ביחד עם מקש R, תיפתח חלונית ה-RUN. כתבו בה את מילת הפלא - %temp% ולחצו על מקש ה-ENTER. תגיעו לתיקיית הקבצים הזמניים שבה שמורים אצלכם מלא, מלא, מלא קבצים שהפכו משום מה מזמניים לקבועים כי הם שוכבים בתיקייה מאז יציאת מצרים בערך ומעמיסים על פעולת המחשב. סמנו את כל הקבצים והתיקיות ולחצו על DELETE. הופ, התיקייה ריקה ונקייה!

2. תגידו, יש לכם בכלל אנטי וירוס מעודכן? – הרבה אנשים חושבים שהמחשב שלהם מוגן, אבל טעות גדולה בידם. בדקו מתי בוצע עדכון הגרסה האחרון של האנטי וירוס ועל כל מקרה, עשו שוב עדכון! אם אין לכם אנטי וירוס בכלל, אז דחוף להתקין. מומלץ לא להתקמצן ולהתקין אנטי וירוס איכותי בתשלום ולא משהו חינמי מהרשת שמגן באופן חלקי מאוד. אגב, לפי סקרים שבוצעו בשנים האחרונות על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עולה כי יותר ויותר ישראלים מפנימים את חשיבותו של אנטי וירוס שאינו חינמי.

3. עדכונים, עדכונים, עדכונים – זה הזמן לוודא שכל עדכוני מערכת ההפעלה, הדפדפנים ותוכנות כמו פלאש וג'אווה סקריפט הם העדכונים האחרונים ביותר. מדובר בבדיקה קריטית על מנת להגן על המחשב מפני איומים שונים.

4. גיבוי מלא של חומרי המחשב – נכון שכל הזמן אתם אומרים – מחר אני אגבה, שבוע הבא אני אגבה, ל"ג בעומר הבא אני אגבה? אז זהו, שפסח הגיע, ואם כבר אתם מסדרים את המחשב אז תהיו רציניים בעניין – גבו את כל מה שיש על המחשב בהתקן חיצוני ותתחילו את החג רגועים. בכללי, רצוי להקפיד על גיבוי על בסיס שבועי.

5. ניקוי שולחן העבודה – גם אתם נמנים עם האנשים ששומרים מיליון קיצורי דרך וקבצים על שולחן העבודה? זה בסדר, אתם בחברה טובה, אבל נכון שלוקח למחשב מלא זמן לעלות כל פעם שאתם מדליקים אותו? הגיע הזמן לעשות סדר – קיצורים וקבצים לא חשובים לפח המחזור, קבצים חשובים לתיקיות הייעודיות במחשב. ראו איזה פלא – המחשב עולה פתאום הרבה יותר מהר!

6. קסם מספר 2 – גשו אל "המחשב שלי" לחצו על properties, ואז על Advanced system settings. בחלון שייפתח בחרו תחת טאב Advanced -> Performance ב-settings. כאן אתם מוזמנים להוריד וי מהמון אופציות גראפיות שמעמיסות על פעולת המערכת ועל הזיכרון של המחשב.

7. מתלבשים על תיקיית ההורדות – זוהי תיקייה מבולגנת לחלוטין כמעט בכל מחשב ביתי, וגם במחשבים עסקיים. כל מה שאתם מורידים ברשת – תמונות, סרטונים, קבצי וורד, אקסל, קבצי הפעלה של תוכנות ושלל תופינים מתנקז לשם ולרוב לא עובר אל התיקיות הרלוונטיות במחשב, או שבמקום להיות מועבר רק מועתק ולמעשה יש כך במחשב שני עותקים של אותו קובץ – גם בתיקיית ההורדות וגם בתיקיה בה נשמר הקובץ פעם נוספת. אז זה הזמן לעשות סדר, ממש כמו בארון הבגדים או בארון המטבח – לאן הולך הקובץ הזה, הוא כבר שמור במקום אחר במחשב? למחוק. אין יותר צורך בקובץ בכלל? למחוק. אין לכם מושג מה הקובץ הזה עושה כאן? למחוק.

8. מתלבשים על התוכנות במחשב – ועכשיו נעבור לסוגיה כואבת אחרת – כשאתם לוחצים על התחל ועוברים על רשימת התוכנות המותקנות במחשב אתם לא יודעים איפה היא מתחילה ואיפה היא נגמרת? אתם לא באמת צריכים את כל מה שמותקן במחשב? יאללה, לכו ב"מחשב שלי" לגזרת הסרת התוכנות על מנת לבצע הסרה מסודרת ועברו תוכנה-תוכנה, אל תפסחו על אחת! פסח הוא הזמן האחרון לפסוח! יתפנה לכם מקום, יתפנו משאבי מערכת, ויהיה לכם קל יותר למצוא את התוכנות שאתם באמת משתמשים בהן על בסיס יומיומי.

9. ולסיום בואו נאחה את הדיסק – לא תוכלו להתחמק מהפעולה הזאת, גם אם אתם מתכחשים לה, גם אם היא לוקחת זמן ואין לכם חשק, אתם חייבים אותה לעצמכם ולמחשב שלכם – לכו אל התחל, חפשו את ה-disk defragment ולחצו על, איך לא, defragment. כלי מאחה הדיסק יבריש את הזיכרון של המחשב בדיסק הקשיח ויחבר בין כל שברי הנתונים. הפעולה הזו אגב לא מעבירה או משנה מיקום של קבצים, למקרה שחששתם. בסך הכול מדובר בפעולה ש"מחליקה" את העיבוד. נכון, זה ייקח זמן, אבל זה שווה את זה!

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל