הדפס עמוד זה
איומי נובמבר – מערכות ההפעלה של אפל על הכוונת

איומי נובמבר – מערכות ההפעלה של אפל על הכוונת

צוות תמיכה ESET ישראל
03.12.14

מכשירי ה iPhone ומחשבי המק נפגעים מתוכנה זדונית, 4.5 מיליון מכשירי אנדרואיד נדבקו בתוכנה זדונית ושידורים מאלפי מצלמות רשת מרחבי העולם משודרות באין מפריע באתר אינטרנט רוסי.

מעריצי אפל ברחבי העולם נרעשו החודש מהידיעה אודות איום חדש ומתוכם למכשירי המק וה iPhone האהובים שלהם. האיום נחשף בתחילת נובמבר על ידי חברת אבטחה אמריקאית והוא תוקף מכשירי iPhone שחוברו בעזרת כבל למחשב מק נגוע. מקור התוכנה הזדונית הוא חנות אפליקציות סינית, שככל הנראה הציעה בחינם אפליקציות שבחנות הרשמית של אפל מוצעות בתשלום.

איום נוסף למכשירי ה iPhone נחשף פחות משבוע לאחר מכן כאשר חוקרי אבטחה חשפו פרצה במערכת ההפעלה IOS (מערכת ההפעלה של ה iPhone וה iPad) שמאפשרת לתוקפים להתקין תוכנה זדונית על המכשיר על ידי שליחה של לינק זדוני בהודעת SMS. לדברי החוקרים הם יידעו את אפל בפרצה כבר לפני חודשים, אך לא נעשה דבר כדי לתקנה – מה שהביא אותם לחשוף את הפרצה לקהל הרחב.

למרות שמערכות ההפעלה של אפל נחשבות לבטוחות ביחס למערכות ההפעלה האחרות, ניתן לראות שבשנים האחרונות קיימת עליה חדה במספר האיומים למערכות אלו. כדי להימנע מסכנות מיותרות, על משתמשי אפל להקפיד על כללי הגלישה הבטוחה ברשת כמו להימנע מלחיצה על לינקים מפוקפקים או פתיחה של קבצים חשודים. כמו כן, יש לוודא שמערכת ההפעלה, ותוכנות אחרות המותקנות על המחשב, מעודכנות ולהשתמש בתוכנת אבטחה מוכרת ואמינה.

לא רק ה iPhone

למרות שהאיום למכשירי ה iPhone עשה גלים רבים – בעיקר בתקשורת – איום אחר, הפעם למכשירי האנדרואיד, היה אפקטיבי הרבה יותר. לפי הדיווחים, האיום NotCompatible למכשירי האנדרואיד כבר תקף למעלה מ 4.5 מיליון מכשירים. האפליקציה הזדונית מותקנת על המכשיר בצורה שקטה – ללא ידיעת המשתמש – כאשר גולשים לאתרים מפוקפקים. כדי להימנע מהאיום יש להתקין אפליקציית אבטחה שתאתר ותמנע את ההתקנה של הנוזקה וכמובן, הימנעו מביקורים באתרים מפוקפקים.

שידור ישיר מהסלון שלכם

אנשים רבים בימינו עושים שימוש במצלמות רשת במשרדים או בבתים הפרטיים שלהם. מה שהם כנראה לא יודעים הוא שייתכן שמישהו אחר צופה בהם ללא ידיעתם. במהלך נובמבר פרסם אתר רוסי אלפי שידורים ישירים ממצלמות רשת כאלו ממקומות שונים בעולם. בין אותם ה"מצולמים" היו גני ילדים, משרדים, חדרי כושר ובתים פרטיים – בהם ניתן היה לצפות ללא הגבלה.

אם אתם בין אלה העושים שימוש במצלמות רשת, למטרות אבטחה או לכל מטרה אחרת, עליכם להחליף את סיסמת ברירת המחדל של המצלמה לסיסמה חזקה וייחודית, המורכבת מאותיות גדולות וקטנות (באנגלית), ספרות וסימנים.

ניתן גם לשתף חבר >