מישהו תייג אתכם? אולי מדובר בווירוס הפייסבוק החדש!

ESET ישראל
23.06.16

אתם בודקים את ההתראות בפייס, פעולה טבעית ושגרתית לחלוטין, ומסתקרנים למה חבר תייג אתכם או הגיב למשהו שכתבתם. ראו הוזהרתם: לחיצה על ההתראה מורידה באופן אוטומטי תוכנה זדונית למחשב או לטלפון הנייד. מתקפת הווירוסים הזו משתוללת בזמן האחרון בפייסבוק כמו אש בשדה קוצים. מה עושים כדי להתגונן מפניה?

fff

מגפת וירוסים חדשה ומסוכנת במיוחד משתוללת כעת בפייסבוק ופוגעת במשתמשים ישראלים רבים ברשת החברתית. השיטה שבה מופעל הווירוס אינה חדשה אבל המטרה שלה הפעם היא תוקפנית במיוחד – על ידי השתלת קובץ נוזקה אל המחשב של משתמש באמצעות לחיצה על התראה מאוד לא מחשידה "מישהו הגיב לפוסט שלך"/ "מישהו הזכיר אותך בהודעה". מיד עם הלחיצה יורד קובץ הווירוס אל המחשב אבל אל דאגה – כל עוד הוא לא הופעל המחשב אינו מצוי בסכנה. עם זאת, פתיחה של הווירוס תפעיל את הרעל הארסי שיש בו.


קובץ הנוזקה מכיל תוכנה המתקינה דפדפן מזויף שגונב פרטי גישה לחשבונות. הקובץ פוגע ופונה רק אל מחשבים ולא אל טלפונים ניידים.


שוב נדגיש: אם הורדתם את הקובץ אבל לא לחצתם עליו, לא קרה כלום. לא חלה כל פגיעה במידע השמור במחשב שלכם. מה שחשוב הוא לא להפעיל אותו!

למעשה, מדובר בטכניקה וותיקה בפייסבוק שנועדה עד ימינו בעיקר להפצת תוכנות פרסום, מסוג Adware.

מה לעשות אם בכל זאת הפעלתם את הקובץ הזדוני ונפגעתם?

1. משתמשים שכבר הורידו את הקובץ אבל לא הפעילו אותו – פשוט שימחקו אותו וימשיכו בשגרת חייהם.

2. באשר למשתמשים שהורידו והפעילו את הקובץ, תהליך ההצפנה של הקבצים יכול לארוך מספר שעות – אם כך יש לכבות מיד את המחשב באמצעות כפתור ה-power או פשוט לנתק אותו מהחשמל כדי לעצור את תהליך ההצפנה. בשלב הבא יש לקחת את המחשב לטכנאי או למומחה לניקוי המחשב ולשחזור קבצים.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל