רץ בוואטסאפ: "סרטון שיופץ מחר פורץ לכם לטלפון"

אמיר כרמי
02.05.18

בשבועות האחרונים רצה בוואטסאפ הודעה המזהירה מפני וירוס המתפשט בוואטסאפ באמצעות סרטון שנקרא מרטינלי, כשבנוסף מזהירה ההודעה מעדכון האפליקציה לוואטסאפ גולד. בפועל מדובר במכתב שרשרת שרק מנסה להלחיץ אתכם ומתריע על איומים ישנים או לא רלוונטיים.

רבים מכם אולי קיבלו הודעת אזהרה בוואטסאפ מפני סרטון בשם מרטינלי שיופץ "מחר" ויפרוץ לכם לטלפון, גם אני קיבלתי את ההודעה מכמה מקורות ואפילו מבני משפחה מודאגים. אני מסכים שזה יכול להלחיץ כי זה נכון שקיימים וירוסים ונוזקות שיכולים להיות מופצים באמצעות הוואטסאפ ואני בעצמי פועל להעלות את המודעות לחשוב פעמיים כאשר מקליקים על קישור או על סרטון שנשלח אלינו.  אך במקרה הזה מדובר במחזור של מכתב שרשרת שהופץ כבר לפני שנתיים ועושה קאמבק. 

נוסח ההודעה שקיבלתי: "היום דיברו ברדיו על הווצאפ גולד וזה נכון. יש סרטון שיופץ מחר בוואטסאפ וקוראים לו מרטינלי אל תפתחו אותו, זה פורץ לכם לטלפון ושום דבר שתעשו לא יתקן את זה. תפיצו את המסר אם אתם מכירים מישהו. אם אתם מקבלים הודעה לעדכן את הוואטסאפ לוואטסאפ גולד אל תפתחו את זה!! כרגע הודיעו שהווירוס הוא חמור. העבירו לכולם."

martinelli whatsapp gold

במקרה הזה מדובר במכתב שרשרת שהופץ לראשונה כבר לפני שנתיים ותורגם לשפות שונות. במקביל להתעדכנות של מכתבי השרשרת במעבר לאפליקציות מסרים ורשתות חברתיות, אנחנו רואים גם שימוש בנושאים שמבוססים על התראות ומקרים אמיתיים על מנת לשוות למכתב אמינות.

במקרה הנוכחי יש שילוב של מקרה אמיתי שכבר איננו רלוונטי ומכתב שרשרת ישן אחר.

וואטסאפ גולד הייתה תרמית שהופצה בהודעות בוואטסאפ, שהבטיחה שיחות ווידאו ואימוג'ים ייחודיים למי שיתקין את 'הגרסה המשודרגת' של וואטסאפ, כאשר בפועל מדובר היה באפליקציה זדונית. ואכן במידה ותקבלו הודעת וואטסאפ שמבקשת מכם ל"שדרג" לוואטסאפ גולד באמצעות קישור או הורדת אפליקציה - אל תעשו זאת. 

מרטינלי לעומת זאת היה כביכול שם של סרטון שהופץ לראשונה בספרד בשנה שעברה, ועליו נשלח מכתב שרשרת שהתריע על וירוס ש'מדביק את המכשיר תוך 10 שניות'. המכתב התגלגל מספרד גם למדינות נוספות. בפועל לא ידוע על נוזקה כזו שפגעה במשתמשים וייתכן שזו אגדה אורבנית.

spanish hoax

אני ממליץ שלא להתייחס להודעה או להעביר אותה הלאה, כאשר מקבלים הודעת אזהרה בסגנון הזה מומלץ להעתיק ולחפש אותה בגוגל כדי להבין מה המקור שלה והאם יש בסיס לתוכן שלה.

אז בפעם הבאה שאתם מקבלים הודעה בסגנון הזה, חיפוש קצר בגוגל של נוסח ההודעה יכול לחשוף מה עומד מאחוריה ולהסיר דאגה מליבכם, בנוסף תוכלו להרגיע את חבריכם שהפיצו את ההודעה. רצוי גם לבקש ממי שקיבלתם את ההודעה שלא להפיץ אותה במידה ואכן אין לה אחיזה במציאות.

רוצים לדעת עוד?

הנה חמישה מאמרים שיכולים לעניין אתכם:

כך תימנעו מגניבת הזהות שלכם ברשת

כיצד תיצרו סיסמה חזקה שתוכלו לזכור

5 טיפים שאתם חייבים לאמץ כדי להגן על הסמארטפון

כך תגנו על הטלוויזיה החכמה שלכם

כך תגנו על המידע שלכם בענן

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל