איומי ינואר: מאות אלפים ללא חשמל

ESET ישראל
04.02.16

גם רשות החשמל בישראל תחת מתקפה. וגם- איך תדעו אם הסיסמה שלכם ב"רשימה השחורה" ולמה עכשיו זה הזמן לשדרג את דפדפן האקספלורר שלכם?

הפסקות חשמל הן לא דבר נעים במיוחד, על אחת כמה וכמה אם הן מתרחשות בקור מקפיא של מינוס 10 מעלות ביום שלפני ערב חג המולד. אבל מה שייחד את הפסקת החשמל שהתרחשה בבוקר ה- 23 בדצמבר 2015 במחוז איבנו-פרנקסיבק באוקראינה לא היה הקור – אלא העובדה שהאחראים לשיבושים באספקת החשמל היו לא אחרים מאשר האקרים שהצליחו להחדיר תוכנה זדונית, המכונה Black Energy, למערכות המחשוב של שלוש תחנות כוח שונות.

חוקרי אבטחה במעבדת הווירוסים שלנו מציינים שמדובר על הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה הפסקת חשמל נרחבת על אוכלוסייה אזרחית מקושרת בצורה אמינה למתקפת סייבר, ושהעדויות מראות בבירור עקבות של תוכנה זדונית המערכות המחשוב של תחנות הכוח שגרמו לשיבושים.

ללא ספק מדובר בחדשות שצריכות להדאיג את הרשויות בישראל. תקיפות סייבר הן לא כלי נשק חדש בארסנל של ארגוני הטרור או הארגונים הפרו פלסטיניים. מאוחר יותר בינואר דיווח שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שרשות החשמל הישראלית ספגה מתקפת סייבר רצינית שגרמה להשבתה של חלק ניכר ממערכות המחשוב שלה. למרות שהמתקפה הייתה על רשות החשמל ולא על חברת החשמל, ולא הייתה פגיעה באספקת החשמל עצמה, אנחנו לומדים מהמקרה שתשתיות חיוניות בישראל נמצאות על הכוונת של ארגונים שרוצים לפגוע באוכלוסייה בישראל.

האם הסיסמה שלכם ב"רשימה השחורה"?

בתחילת ינואר פורסמה רשימת 25 הסיסמאות הגרועות ביותר לשנת 2015. כמדי שנה גם הפעם את ראש הרשימה הובילה הסיסמה 123456 הידועה לשמצה, ומיד אחריה סיסמאות גרועות כמעט באותה מידה. המשותף לכל הסיסמאות האלו שכולן נפרצו על ידי האקרים ופורסמו ברשת במהלך 2015.

דבר נוסף שמשותף לכל הסיסמאות הללו הוא שאת כולן ניתן לפרוץ תוך שבריר שניה ואפילו לא צריך להיות "האקר" כדי לעשות את זה. לכן, אם אתם משתמשים באחת או יותר מהסיסמאות האלה כדי להגן על חשבונות אישיים כמו גוגל, פייסבוק, תיבות דואר אלקטרוני וכו', אתם בהחלט רוצים להחליף את הסיסמה הזו עכשיו.

למה אתם רוצים לשדרג את דפדפן האקספלורר שלכם?

דפדפן האינטרנט של מיקרוסופט, אינטרנט אקספלורר, ידע ימים יפים יותר. עד לפני 13 שנים חלש אינטרנט אקספלורר ביד רמה על שוק הדפדפנים עם נתח שוק של 95% ב- 2003, אך מאז עברו הרבה אתרים בשורת הכתובת והדפדפן הפך להיות אחד המושמצים בתעשייה. הסיבה העיקרית שהאקספלורר עדיין איתנו היא שהוא מגיע יחד עם מערכת ההפעלה חלונות, שעדיין שולטת בשוק תוכנות ההפעלה ביד רמה.

אך אפילו מיקרוסופט הבינה שעליה "להרוג" את האקספלורר והחל מינואר השנה היא הפסיקה למעשה לתמוך בגרסאות 8, 9 ו- 10 של הדפדפן הוותיק ולמעשה הגרסה היחידה ש(בינתיים) תמשיך לקבל עדכונים זו גרסה 11. המשמעות מבחינתכם הוא שדפדפן לא מעודכן הוא פרצת אבטחה פוטנציאלית על המחשב שלכם – אפילו אם אתם לא משתמשים בו ביום יום.

על מנת לבדוק איזו גרסה של אינטרנט אקספלורר מותקנת לכם על המחשב, פתחו את הדפדפן ולחצו על אייקון גלגל השיניים בפינה הימנית בראש הדפדפן. לאחר מכן לחצו על "אודות אינטרנט אקספלורר". בתיבה שתיפתח יופיע מספר הגרסה. אם מספר הגרסה שלכם הוא 8, 9 או 10 עליכם לשדרג לגרסה 11 או לעבור ל"חלונות 10" שם תוכלו להשתמש בדפדפן Edge (יורשו של האקספלורר).

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל