"סיכול ממוחשב"; איך נגן על הילדים שלנו ברשת?

"סיכול ממוחשב"; איך נגן על הילדים שלנו ברשת?

גלעד הראל
15.08.12

בסוף יולי סערה הרשת בעקבות מעצרם של שלושים פדופילים במבצע "סיכול ממוחשב" של משטרת ישראל. האם עכשיו אנחנו ההורים אמורים להירגע או שמדובר בקצה הקרחון? אז מה תוכלו לעשות כדי לדעת שהילדים שלכם בטוחים גם כשהם גולשים באינטרנט?

הבלוג הזה מופנה הפעם אליכם ההורים ומטרתו להפנות את תשומת ליבכם להרגלי הגלישה של הילדים שלכם. איפה הם גולשים? עם מי הם מדברים? לאיזה תוכן הם נחשפים ברשתות החברתיות? כל אלה שאלות שצריכות להטריד אתכם ההורים כשאתם מעניקים לילדיכם את מפתחות הכניסה לעולם הווירטואלי. וכוונתי היא לא להדיר שינה מעיניכם, אלא לתת לכם כלים להתמודדות עם הסכנות הכרוכות בכך.

להגיד לכם לא להכניס את האינטרנט הביתה יהיה כמו להגיד לכם להפסיק להשתמש במכונית או באוטובוס. לאינטרנט, כמו לתחבורה המודרנית, יש יתרונות אדירים כמו הסכנות הנלוות אליהם. לצערנו, האנונימיות שמספקת רשת האינטרנט מנוצלת לרעה על ידי עבריינים, בין אם פדופילים או עברייני רשת אחרים, כך שאנחנו לא באמת יכולים לדעת מי בעברו השני של המסך והסכנות הם ברוב המקרים נסתרות מן העין. אך הקפדה על כמה כללים פשוטים תעזור לכם לשמור עליכם ועל ילדיכם בטוחים ברשת:

הילדים של היום – רוב ההורים ינסו להגביל את הילדים מגלישה באינטרנט בכל מיני דרכים ושיטות. למען האמת, ככל שתחוקקו יותר חוקים ותשימו יותר הגבלות כך הילדים ימצאו שיטות מתוחכמות יותר לעקוף אותם. במקום זאת, נסו לדבר עם הילדים ולהסביר להם שיש דברים שלא כדאי לעשות, שתפו אותם בהגיון שלכם ובמשמעות של הסכנות על מנת לנסות ולהקנות להם הרגלי גלישה נכונים מימי הגלישה הראשונים שלהם.

שעות הגלישה מוסכמות – סכמו עם הילדים, במיוחד הצעירים יותר, מה יהיו זמני הגלישה המוסכמות עליכם ועדיף שאלו יהיו שעות שבהן אתם נמצאים בסביבה כדי 'לשים עין' או לסייע בשעת הצורך.

מה מותר ומה אסור – ברשת אין למסור פרטים אישיים כמו גיל, מין, כתובת, מספר טלפון או לענות על שאלות בעלי אופי חקרני כמו "אתה לבד בבית עכשיו?" עם אף אחד ובמיוחד עם אנשים שהם לא מכירים. הדריכו את הילד לבוא ולספר לכם מיד אם מישהו ביקש ממנו לשלוח תמונה או פרטים אישיים אחרים.

תגידו צ'יז – כמעט ולא תמצאו היום בית שבו לא קיימת מצלמת האינטרנט המחוברת למחשב בדרך קבע. בלפטופים ונטבוקים המצלמה מגיעה בילט-אין מעל המסך. לצערנו קיימות תוכנות זדוניות שמסוגלות להפעיל את מצלמת האינטרנט מרחוק מבלי שהמשתמש בכלל ידע על כך, לכן ההמלצה היא לנטרל או לנתק את המצלמה כאשר היא לא בשימוש, במיוחד כשמדובר במחשב שבו משתמשים הילדים. בלפטופים ונטבוקים ניתן להדביק מדבקה שתכסה את עינית המצלמה.

פרטיות? בפייסבוק?? אז זהו שלא – מי שקצת מכיר את תחום האבטחה כבר יודע שגבולות הפרטיות היטשטשו מאוד מאז הרשתות החברתיות נכנסו לחיינו. הגדרות הפרטיות בפייסבוק צריכות להיות כאלה שלא יאפשרו לזרים לצפות בפרטים האישיים של הילדים שלכם.

אמא, רוצה להיות חברה שלי? – אחד האמצעים הפשוטים שיעזרו לכם להישאר מעודכנים בפעילויות האונליין של הילדים שלכם, לראות מי הם החברים שלו ובאילו אירועים מקוונים הילד שלכם משתתף הוא להיות חבר שלהם בפייסבוק. פשוט, אבל מאוד יעיל.

המחשב במרחב המשפחתי – פה מדובר ברווח כפול: גם תחנכו את ילדיכם לחלוק משאב משפחתי משותף (המחשב) במקום לנעול את עצמם בחדר כל היום, וחשוב מכך - זה יאפשר לכם להציץ מדי פעם במסך המחשב בזמן שהילד גולש.

ומשהו אחרון וחשוב – האינטרנט לא "שוכח" כלום. נתונים, מידע או תמונות שעלו לרשת, עלולים להישאר שם זמן רב גם לאחר שהסרתם את התמונה או סגרתם את הפרופיל, לכן כדאי לחשוב פעמיים ולהיות מאוד בטוחים לפני שמעלים תמונות כלשהן לאינטרנט או נרשמים לשירות מקוון שדורש מכם פרטים מלאים.

ונסיים באופטימיות - למרות כל הסכנות והמלכודות, האינטרנט והרשתות החברתיות יכולים להיות כלים ידידותיים לכם ולילדיכם, אם רק תקפידו להשתמש בהם בתבונה.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל