איך נשמור על הסמארטפון שלנו בטוח?

איך נשמור על הסמארטפון שלנו בטוח?

אמיר כרמי
04.07.12

הטלפון הנייד הפך למראה כל כך שגרתי בחיינו עד שאנחנו שוכחים שעד לא מזמן הוא היה דבר נדיר שלא לומר מותרות. בשנים האחרונות פינה הטלפון הסלולארי ה"טיפש" את מקומו לשלב האבולוציוני הבא – הטלפון ה"חכם" או בעברית, הסמארטפון.


אבל הסמארטפון הוא לא רק טלפון נייד, הוא הרבה יותר מכך. למעשה, הסמארטפון הוא יותר מחשב-אישי-קומפקטי מאשר טלפון, ויכולותיו היום כמעט ומשתוות למחשב הביתי הנייח (רק שמהמחשב הנייח אי אפשר להתקשר...). משתמש הסמארטפון גולש באמצעותו באינטרנט, עושה קניות ברשת, מעדכן סטטוסים בפייסבוק ומה לא?

אבל עליה וקוץ בה. עלייתו המטאורית של הסמארטפון בשנים האחרונות הפכה אותו לא רק לפריט נחשק וסקסי אלא גם למטרה פוטנציאלית להתקפות מקוונות של תוכנות ריגול, וירוסים והונאות אחרות לגניבת מידע (או כסף...). אז הנה כמה עצות שליקטנו עבורכם שיעזרו לכם לשמור על המידע (והכסף) שלכם ברשותכם:1.   בחרו סיסמא חזקה – ממחקר שערכהESET  העולמית לפני מספר חודשים עולה שמרבית מקרי גניבת המידע בסמארטפונים התרחשו לאחר שהמכשיר עצמו אבד או נגנב. נתון מעניין נוסף מאותו סקר מגלה שרוב משתמשי הסמארטפונים לא משתמשים בפיצ'ר האבטחה הבסיסי ביותר – נעילה באמצעות סיסמא. נכון, הסיסמא שלכם תיפרץ די בקלות  אם הטלפון שלכם ייפול לידיו של האקר מיומן, אבל זה לא המצב ברוב המקרים. נעילה באמצעות סיסמא תוכל לפחות למנוע מהגנב (או המוצא) גישה לקבצים לתמונות שלכם עד שתמצאו את הטלפון או תמחקו ממנו את המידע מרחוק.

2.    הימנעו מגלישה ברשתות ציבוריות – רשתות wi-fi חינמיות הופכות בשנים האחרונות לדבר נפוץ מאוד. בנוסף למקומות כמו בתי קפה, מסעדות ושדות תעופה, היום תוכלו לגלוש ברשת חינמית אפילו ברכבת, באוטובוס או ברחובות מרכזיים. בעוד שגלישה חופשית מתשלום היא דבר מפתה, וגם מספקת בידור בזמן ההמתנה להזמנה במסעדה ועוזרת להעביר את הזמן עד לטיסה, הגלישה ברשתות כאלה היא רחוקה מלהיות בטוחה. האקרים מיומנים מסוגלים לרגל אחר המידע שעובר דרך הרשתות האלו ו"לדוג" אחר הסיסמאות, מספר כרטיסי האשראי או פרטים אחרים שלכם. עבור אלו שאינם האקרים קיימים גם כלים אוטומטיים שמאפשרים גישה למידע שעובר ברשתות ה"פתוחות" האלו.

3.    רכישה באמצעות הסמארטפון? עדיף להימנע – ­­מומלץ להימנע ככל האפשר מקניות ותשלומים באמצעות הסמארטפון, על אחת כמה וכמה ברשתות ציבוריות. המידע שלכם (ובמיוחד מספר כרטיס האשראי) עלול ליפול לידיים הלא נכונות. אם אתם יכולים להתאפק אז עדיף להמתין עד שתגיעו הביתה.

4.    בלוטות' זה לא רק אוזניה מגניבה – רבים מאיתנו משתמשים בבלוטות' כדי להשאיר את הידיים שלנו חופשיות תוך כדי השיחה או כדי לנסות למזער את נזקי הקרינה הנפלטת מהמכשיר. אך אוזנית הבלוטות' היא הרבה יותר מ"דיבורית". למעשה, התקן הבלוטות' הוא חיבור אלחוטי בין המכשיר שלנו לשלל התקנים אחרים והוא מאפשר שליחה וקבלה של קבצים אל המכשיר שלנו וממנו. מומלץ לאבטח את קישורית הבלוטות' של המכשיר באמצעות סיסמא חזקה ולנטרל את אופציית ה Discovery Mode כאשר אתם לא משתמשים בה.

5.    אפליקציות? רק מהחנויות המורשות – תחום האפליקציות הוא הדבר החם בתחום הסלולר. מסקר שפורסם לאחרונה עלה שרוב משתמשים בחרו בסמארטפון לעומת מכשיר "טיפש" בגלל האפשרות להתקין עליו אפליקציות. אבל אפליקציות הן בסך הכל תוכנות ותוכנות עלולות לבצע פעולות לא רצויות מבלי שתדעו (עיין ערך הווירוס המתחזה לאפליקציית Angry Birds בחלל). הצורה הבטוחה ביותר להוריד אפליקציות היא באמצעות חנויות האפליקציות הרישמיות של יצרניות מערכת ההפעלה (Google Play לאנדרואיד ו- App Store של אפל הן העיקריות שבהן). בנוסף, חברות מסחריות מוכרות לעיתים מפתחות אפליקציות ייעודיות למוצרים שלהן וגם אז ההורדה נחשבת לבטוחה יחסית.

6.    שימו לב להרשאות שאתם מעניקים לאפליקציות – בעיקר כשמדובר על אפליקציות המיועדות למכשירים בעלי מערכת ההפעלה של אנדרואיד. כאשר אתם מורידים אפליקציה לאנדרואיד, אתם תדרשו לאשר רשימה של הרשאות שהאפליקציה צריכה על מנת לפעול על המכשיר שלכם. רוב המשתמשים "מדלגים" על השלב הזה ופשוט לוחצים על "אשר והורד". אבל אם מדובר באפליקציה זדונית, כאן יהיה הרמז הטוב ביותר שלכם. לדוגמא, לא הגיוני שמשחק תמים לכאורה שהורדתם מהרשת יזדקק לגישה לאנשי הקשר שלכם או גישה לרשת הסלולארית כדי לבצע שיחות, למרות שאופציות אלה יכולות להיות לגיטימיות באפליקציות אחרות.

7.    אל תלחץ על קישורים חשודים – בדומה למחשב האישי בבית או במשרד, לא מומלץ ללחוץ על קישורים ממקור לא ידוע. בימינו, דבר זה נכון גם כשמדובר על מכשיר הטלפון שלכם שכפי שאמרנו קודם, הסמארטפון היום הוא מחשב לכל דבר. שימו לב, פושעי הסייבר משתמשים בשיטת ההונאה הידועה בעולם האבטחה כ"הנדסה חברתית" כלומר, הם יעשו שימוש בכל מיני תחבולות וגימיקים על מנת לגרום לכם להאמין שהקישור הוא בטוח כדי שתלחצו עליו.

8.    אל תשאירו אותו לבד – הייתם משאירים 4,000 על השולחן ללא השגחה? סביר להניח שלא. האמת היא שהמכשיר שלכם שווה הרבה יותר מהכסף שבזבזתם עליו, כי עכשיו יש בו גם את התמונות שלכם, אנשי הקשר שלכם וכו'. אבל מעבר לכך שאפשר לגנוב לכם את המכשיר, אם מישהו רוצה הוא יכול להתקין אפליקציות לא רצויות על המכשיר שלכם כשהוא נותר ללא השגחה.

9.    שימו לב לפעילות מוזרה של המכשיר – בדומה לאפליקציות אחרות, תוכנות זדוניות ווירוסים זקוקים למשאבים של המכשיר (סוללה היא הבולטת ביניהם) על מנת לפעול. שאפליקציות זדוניות ינסו לפעול בשקט מבלי כדי לא למשוך את תשומת ליבו של המשתמש. סימן בולט שיכול להצביע על כך שיש תהליך כלשהו שאנחנו לא מודעים אליו הוא התחממות יתר של המכשיר בזמן המתנה. סוללה שנגמרת מהר מהרגיל, תפוסה לא הגיונית של זיכרון ותעבורת מידע גבוהה מהרגיל דרך 3G גם צריכים להדליק נורה אדומה. סימן נוסף יכול להופיע גם ממקור נוסף – החשבונית החודשית. כדאי להעיף מבט בפירוט החשבון שמגיע בסוף החודש ולוודא שלא קיימים שם חיובים מוזרים כמו לדוגמא אלפי הודעות SMS או שיחות לחו"ל שלא ביצעתם.

 10. תסמכו על הזיכרון שלכם ולא על המכשיר – זה בהחלט לא נעים כשהמכשיר שלנו נגנב או הולך לאיבוד. אבל בסופו של דבר, המכשיר הוא רק מכשיר ותמיד אפשר לקנות חדש (למרות שניאלץ להיפרד מכמה אלפי שקלים עבור המכשירים החדישים יותר). אבל מה שהמכשיר אחסן עלול להיות יקר יותר מהמכשיר עצמו. תמונות, קבצים, מסמכים, תכתובו אימייל ועוד נמצאים בסיכון אם המכשיר שלכם אבד או נגנב. והנזק עלול להיות גדול יותר אם שמרתם על המכשיר נתונים כמו סיסמאות, מספר כרטיס האשראי וכו', מה שעלול להפוך את הנזק להרבה יותר כואב. אז אל תשמרו סיסמאות על המכשיר וצרו גיבוי לעת צרה.

11.  התקינו תוכנת אבטחה מהימנה – תוכנת אבטחה טובה תדע לזהות איומים חדשים וקיימים למרבית מערכות ההפעלה הקיימות היום לסמארטפונים. בנוסף להגנה מפני וירוסים, אפליקציית האבטחה של ESET לסמארטפונים מספקת פיצ'רים נוספים שימושיים נוספים כמו איתור המכשיר באמצעות GPS, נעילה ומחיקת מידע מרחוק, מניעת החלפה של כרטיס ה SIM ועוד.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל