הדפס עמוד זה

מעל 400 אפליקציות חושפות את משתמשי אנדרואיד למתקפת האקרים

צוות ESET ישראל
03.05.17

יש לכם סמארטפון הפועל על מערכת ההפעלה של אנדרואיד? ייתכן שכמה מהאפליקציות שהתקנתם משאירות אתכם פגיעים למספר סוגי מתקפות, כך גילו חוקרים מאוניברסיטת משיגן בארה"ב. במאמרם חשפו החוקרים נקודות תורפה באפליקציות המאפשרות לתוקפים לגנוב מידע ממשתמשים ואף לשתול נוזקות במכשירי האנדרואיד.

חוקרים מאוניברסיטת מישיגן זיהו פרצת אבטחה חמורה במאות אפליקציות המצויות ב-Google Play. צוות החוקרים טוען שהדבר קורה בעיקר באפליקציות היכולות ליצור "פורטים" (port) פתוחים- בעיה מוכרת במחשבים- ועכשיו מסתבר גם במכשירי סמארטפון. כלומר לבעיה הזו אין שום קשר למערכת ההפעלה של המכשיר או המכשיר עצמו; במקום זאת, מקורה של "הדלת אחורית" הזו נובעת משיטות קידוד לא מאובטחות על ידי מפתחי האפליקציות.

החוקרים השתמשו בכלי שיצרו על מנת לסרוק מעל 100,000 אפליקציות לאנדרואיד ומצאו למעלה מ-400 אפליקציות שעלולות להיות פגיעות – כאשר לאחת האפליקציות שנמצאו יש 10-50 מיליון הורדות.

ראשית בואו נבין מהם "פורטים", פורטים יכולים להיות פיזיים ויכולים להיות אלקטרוניים. פורטים פיזיים הם למשל חיבור USB המשמש להעברת נתונים בין התקנים. פורטים אלקטרוניים הן מעין דלתות בלתי נראות המאפשרות לאפליקציות או שירותים לתקשר עם מכשירים או שירותים אחרים. לדוגמה פורט 80 נפתח ע"י הדפדפן כדי להתחבר לאינטרנט.
במילים אחרות, כל אפליקציה שמותקנת על מכשיר פותחת פורטים (1-65535) שהם לא בשימוש ויכולה לשמש כמעין דלת וירטואלית שמאפשרת לתקשר ולהחליף מידע בין מכשירים. זה יכול להיות סמארטפון, שרת, מחשב אישי או כל מכשיר חכם המחובר לאינטרנט.
במהלך השנים, יותר ויותר אפליקציות פועלות דרך האינטרנט או הרשת, אך במקביל, האפליקציות הללו והפורטים שנפתחים באמצעותן יכולים להוות חוליה חלשה במערכת של המכשיר שלכם, מה שעלול לאפשר לפורץ לפרוץ או להשתלט על המכשיר שלכם ללא ידיעתכם.

זה בדיוק מה שצוות אוניברסיטת מישיגן פירט בעבודת המחקר שלהם. לדבריהם, הבעיה העיקרית היא עם אפליקציות כמו WiFi File Transfer, שהותקנה בין 10 מיליון ל -50 מיליון פעמים. האפליקציה מאפשרת למשתמשים להתחבר לפורט על הטלפון החכם שלהם באמצעות Wi-Fi, ולכן מקלה על תהליך העברת קבצים מטלפון למחשב. בשל אבטחה לא מספקת, יכולת זו של האפליקציה היא כנראה לא רק בידי הבעלים של הטלפון החכם, אלא גם בידיים של גורמים זדוניים.
אומנם על פניו, יישומים כמו WiFi File Transfer מציבים פחות איומים, שכן הם מתוכננים לעבוד ברשת מקומית בלבד, המחייבת את התוקפים להיות מחוברים לאותה רשת כמו של הקורבן. מאידך, בעיה זו מסוכנת ביותר בתרחישים שבהם אתה מתחבר לרשת Wi-Fi ציבורית או לרשת ארגונית לעתים קרובות יותר.

כדי לקבל הערכה ראשונית על ההשפעה של החולשות הללו, הצוות ביצע סריקת פורטים ברשת הקמפוס שלו, ובתוך 2 דקות הוא מצא מספר מכשירים ניידים המשתמשים באפליקציות הפגיעות הללו.
אין ספק, שפורט פתוח מהווה כר פורה לתקיפה, אבל חשוב לציין שלא ניתן לנצל פורט פתוח אלא אם כן מותקנת במכשיר אפליקציה שפותחת אותו וקיימת בה פרצת אבטחה באימות או כזו שמאפשרת הפעלה של קוד מרחוק.


ניתן לראות את ההתקפות בסרטונים הבאים:

שימוש בפורטים פתוחים של האפליקציה על מנת לגנוב תמונות באמצעות השתלת תוכנה זדונית

גניבת תמונות באמצעות התקפת רשת

שליחת SMS לשירותי פרימיום

לדברי הצוות, ניתן לנצל את נקודות התורפה הללו בכדי לגרום נזק חמור מאוד למשתמשים כמו לגנוב אנשי קשר, תמונות ואפילו סיסמאות או פרטי כניסה, וכן לבצע פעולות רגישות כגון התקנה של תוכנות זדוניות על המכשיר.

אנחנו ממליצים להתקין על המכשיר אפליקציית אבטחה שתדע גם לאתר ולהתריע על התקנות של אפליקציות שאינן בטוחות (potentially unsafe applications) ולא רק לזהות וירוסים. כמו כן, חשוב לזכור שחיבור לרשתות WiFi ציבוריות חושף אותנו להתקפות מסוג זה וגם מסוגים אחרים שיכולים לאפשר לתוקפים לגנוב את החשבונות דוא"ל שלנו, הפרופילים שלנו ברשתות חברתיות, וגם במקרים מסוימים את פרטי הגישה שלנו לחשבון הבנק. לכן לא מומלץ להתחבר לרשתות כאלה, ולהשתמש רק ברשתות פרטיות ומאובטחות או לגלוש באמצעות הרשת הסלולרית.

למאמר המלא

ניתן גם לשתף חבר >