כמה עולה לגלוש ברשת ציבורית חינמית?

כמה עולה לגלוש ברשת ציבורית חינמית?

גלעד אלשרפי
11.08.11

מטיילים או אנשי עסקים תמימים ישתמשו ברשת Wi-Fi חינמית בכל הזדמנות שתיקרה בדרכם. שדות תעופה לעיתים קרובות מצוידים ברשת אלחוטית כזו, ועכשיו כששיאה של עונת החופשות נמצאת בפתח הרשתות האלו עמוסות במיוחד.

קרוב ל 50% מגולשי האינטרנט בעולם משתמשים במכשירים ניידים בגלישה שלהם, כך עולה מסקר שנערך עבורESET בחודשים אפריל ומאי 2011. מחשביNotebook הם המכשירים הפופולאריים ביותר מקטגוריה הניידת עם 41% מכלל המכשירים. אחריהם מחשביNetbook (רק שלושה אחוזים מכלל המכשירים), סמארטפונים עם 2% בלבד ומחשבי טאבלט עם אחוז אחד. אגב, כל זה עומד להשתנות עד 2015, אז יעקפו כמות הגולשים באינטרנט דרך סמארטפון את כמות הגולשים דרך מחשביPC.

"אתה מחכה לטיסה הבאה שלך בשדה תעופה זר, אתה מוציא את המחשב הנייד ושמח לגלות שלשדה התעופה יש רשתWi-fi חינמית. אתה מתחבר לרשת מעדכן סטאטוס או אולי שולח אי מייל או שניים". אומר קמרון קאמפ, אנליסט לאיומים ברשת האינטרנט בחברתESET. "אתה אולי לא יודע אבל בסופו של דבר אתה עלול לקבל את החשבון: נתוני תעבורת האינטרנט שלך ופרטי המשתמש שלך עלולים לדלוף לצד שלישי לפני שהם נשלחים דרך הרשת האלחוטית האמיתית".

הדבר שצריך לעלות חשדכם כאשר אתם גולשים ברשתות כאלה הוא שמות מוזרים או שמות שרק מזכירים את השם של הרשת הרשמית. היו ערניים במיוחד כאשר הרשת מוגדרת כUnsecured (לא מאובטחת). כלומר רשת שבה אתם לא זקוקים לשם משתמש או סיסמא על מנת להתחבר. " הפורצים מתבססים על טכנולוגית פרוקסי, אשר מסוגלת ליירט את התקשורות המועברות באמצעותWi-Fi ויוצרת העתק של הנתונים במחשב של ההאקר, המשתמש כלל אינו מבחין בפריצה כיוון שמשם המידע נשלח לרשת האלחוטית האמיתית". מסביר קאמפ "דבר זה אמנם עלול להאט במעט את הגלישה, אבל ברשתות צפופות המאפיינות בעיקר שדות תעופה גדולים, זה די קשה לומר אם מהירות הגלישה מושפעת מפריצה כלשהי או מכמות גדולה של גולשים המחוברים סימולטנית". ועל כך יעיד לכם כל טכנאי מחשבים.

בכל פעם שאתם מתחברים לרשת ציבורית כלשהי, בין אם לבדוק את מצב העובר ושב בחשבון הבנק שלכם, לקרוא אימיילים או לקנות משהו לילד או לאישה, המחשב שולח את נתוני ההתחברות (כמו שם משתמש וסיסמא) באמצעות הרשת, ללא ספק מכרה הזהב בשביל האקרים ופושעי העולם המקוון. בדרך כלל, אתרים שבעצם הגדרתם מכילים מידע רגיש, כמו אתרים של בנקים או דואר אלקטרוני, משתמשים בחיבור מאובטח על מנת להצפין את פרטי ההתחברות שלכם. באתרים כאלה ניתן לראות ששורת הכתובת מתחילה בhttps במקום בhttp. אבל אפילו אם התוקפים הצליחו להשיג את הגרסא המוצפנת של הנתונים, הם עדיין ינסו ולפענח אותם מאוחר יותר עם תוכנות שנכתבו בדיוק למטרה הזו. "אחרי שהאקר כלשהו השיג את הנתונים המוצפנים, יש לו למעשה את כל הזמן שבעולם כדי לעבוד על פיצוח ההצפנה והחדירה לחשבון עלולה להתרחש שבועות או אפילו חודשים לאחר מכן" מוסיף קאמפ. "לכן מומחי אבטחה תמיד ימליצו לכם לבחור סיסמא חזקה ומדי פעם לשנות אותה. וכמובן לא להשתמש באותה סיסמא בכל החשבונות המקוונים שלכם".

גלישה ברשתות ציבוריות חינמיות עלולות לחשוף את המשתמש לכל מיני סוגים של התקפות. אנחנו ממליצים לא להיות פזיזים ברשת ובפרט כשמדובר ברשתות ציבוריות וחינמיות. באלה עליכם להיות ערניים לכתובות אינטרנט מוזרות או לכל מיני רשתות חשודות. ואם אתם יכולים, נסו לדחות את הגלישה באתרים הרגישים יותר כשתגלשו במקום שבו אתם יודעים שהרשת מאובטחת. תזכרו כי פניה מוקדמת אל טכנאי מחשבים יכולה לפתור הרבה בעיות.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל