המבוא השלם לפרטיות בפייסבוק / חלק 3

המבוא השלם לפרטיות בפייסבוק / חלק 3

ESET ישראל
01.09.11

אפליקציות ומשחקים און-ליין ברשת הפייסבוק נמצאים בשיא הפופולאריות שלהם, ולכן סוגיית הפרטיות רלוונטית להם מתמיד. בשעת התקנת אפליקציה אתה למעשה מגדיר את הרשאות הגישה שלה לפרטים שונים ולמידע מסוים בחשבון שלך, דבר שמשתנה מאפליקציה לאפליקציה, אך כמעט תמיד כולל דברים כגון הרשאות גישה לרשימת החברים שלך, לתמונת הפרופיל שלך ועוד.

בפייסבוק קיימות המון אפליקציות לגיטימיות לחלוטין, ולצידן מספר לא מבוטל של אפליקציות מזויפות. אחת המפורסמות שבהן היא האפליקציה שמבטיחה לכל משתמש תשובה לשאלה הנצחית. לא מדובר בשאלה 'האם יש חיים לאחר המוות?' אלא בשאלה המהותית הרבה יותר 'מי צפה בפרופיל שלי?'.
למה בכלל ליצור אפליקציה מזויפת ? יש לכך מספר סיבות - החל מרשימות תפוצה של אנשי קשר על מנת להפיץ דואר זבל ועד לגניבת זהות למטרות שמשרתות את מפתח האפליקציה. החדשות הטובות הן שכל גולש יכול לקבוע באמצעות הגדרות הפרטיות של הפייסבוק, איזה מידע לחלוק עם יצרני האפליקציה ומה להשאיר חסוי.

כדי לערוך את הגדרות הפרטיות גש ל Account > Privacy Settings. בעמוד הבא

post 12 1

לחיצה על Edit your settings תחת Apps and websites (מצד שמאל למטה) תוביל אתכם לעמוד הבא

post 12 2

השורה הראשונה נקראת Apps you use. לחיצה על Edit Settings תפתח לכם רשימה של כל האפליקציות שבהן אתם משתמשים. אל תהיו מופתעים לגלות שם אפליקציות שכלל לא ידעתם שאתם משתמשים בהן, הרבה פעמים אנו לוחצים על לינק שנשלח אלינו ובפועל מתקינים אפליקציה מבלי לדעת.

לצד השם של האפליקציה נוכל לראות שוב את אופציית ה- Edit Settings ולידה X קטן.

לחיצה על ה- X תסיר את האפליקציה ולחיצה על Edit Settings. תפתח לכם את רשימת ההרשאות שנתתם לאפליקציה בזמן ההתקנה. חלק מההרשאות האלה ניתנות לביטול על ידי לחיצה על Remove מול ההרשאה, אולם לצד רוב ההרשאות כתוב Required, , כלומר הן לא ניתנות לעריכה או ביטול.

 
post 12 3
 
מה יקרה לאפליקציות שחברים שלכם מתקינים? כפי שאתם מגדירים איזה רמת גישה תהיה לאפליקציה למידע שלכם ובפרט רשימת החברים, כך זה קורה גם בכיוון ההפוך - לאפליקציות שהחברים שלכם מתקינים יש גישה למידע האישי שלכם. גם הפעם באפשרותכם לערוך את ההגדרות הקובעות איזה מידע אתם מאפשרים לאפליקציה שמתקינים החברים שלכם. האופציה בשורה השנייה בעמוד הגדרת הפרטיות באפליקציות נקראת Info accessible through your friends. לחיצה על Edit Settings תפתח את החלון הבא
 
post 12 4

 

כאן אתם יכולים לבחור את הפרטים שיהיו זמינים לאפליקציות שחבריכם התקינו. ההמלצה שלנו היא מראש לא להעלות לרשת כל מידע שניתן יהיה לעשות בו שימוש לרעה, אולם ליתר בטחון עדיף, לדוגמא, למנוע גישה לתמונות או לסרטונים שלכם. זכרו שאתם לא תמיד יודעים מי עומד מאחורי האפליקציה או מי פיתח אותה ומה היו כוונותיו.

Instant Personalization

האופציה הבאה שנמצאת בעמוד הגדרת הפרטיות באפליקציות היא האפשרות לערוך מי יראה את הפעילות שלכם בתחום האפליקציות והמשחקים, אלה אותן האופציות הרגילת שכבר ראינו – כולם / חברים של חברים / חברים בלבד / מותאם אישית. מתחת לזה נמצאת אפשרות ושמה  Instant Personalization. מדובר בשיתוף של תכנים מאתרים שונים דרך פרופיל הפייסבוק. לאחר לחיצה על Edit Settings תגיעו לעמוד בו ניתן לצפות בסרטון המסביר על אפשרות זו כמו גם לבחור האם להפעיל או לנטרל אופציה זו. השורה האחרונה בדף נקראת Public Search והיא מאפשרת לאנשים שמחפשים אתכם למצוא אתכם דרך מנועי החיפוש. אם תלחצו על Edit Settings תהיה לכם אפשרות לבחור האם לאפשר או לנטרל את האופציה ובנוסף לקבל תצוגה מקדימה כיצד ייראה הפרופיל שלכם בתוצאות מנועי החיפוש.

בחלק הבא של המדריך נלמד על הגדרות אבטחה ופרטיות ברכיב החדש של הפייסבוק - שיחות וידאו באמצעות סקייפ.

 
ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל