10 הדיברות - המדריך השלם לגלישה בטוחה בסמארטפון

10 הדיברות - המדריך השלם לגלישה בטוחה בסמארטפון

צוות ESET ישראל
06.12.13

הסמארטפון הוא מחשב לכל דבר, מאחסן מידע רגיש ומאפשר לשתף מידע ולגשת אליו כמעט מכל מקום. אבל עלייתו של הסמארטפון לחזית הטכנולוגית הופכת אותו ליעד פופלארי ומטרה פוטנציאלית להתקפות מקוונות של וירוסים, תוכנות ריגול וגניבת מידע בקרב ה"אנשים הרעים" של האינטרנט.

המומחים של ESET ממליצים על עשרה כללים חשובים לגלישה בטוחה והגנת המידע בסמארטפון שלכם:

הגדירו סיסמא חזקה לנעילת מכשיר – מרבית המקרים בהם מידע פרטי נגנב מהמכשיר היה לאחר שהמכשיר עצמו נגנב. אולם מרבית משתמשי הסמארטפונים אינם משתמשים במנגנון האבטחה הבסיסי ביותר – נעילה אוטומטית באמצעות סיסמא כאשר המכשיר לא בשימוש. נכון, אם הטלפון הגנוב שלכם ייפול לידיו של האקר מיומן, סביר להניח שהסיסמא שלכם תיפרץ די בקלות, אבל זה לא המצב ברוב המקרים. הגנה באמצעות סיסמא תוכל לכל הפחות למנוע מהגנב (או המוצא) של המכשיר גישה לתמונות והקבצים האחרים שלכם

אם לרכוש באמצעות הסמארטפון, אז רק באתרים מוכרים או מאובטחים – ­­משתמשי סמארטפון עושים שימוש ניכר במכשיר על מנת לקבל מידע על מוצרים אותם הם רוצים לרכוש. אולם ביצוע הרכישה עצמה באמצעות המכשיר, על אחת כמה וכמה בעת גלישה ברשתות ציבוריות, עלול להוביל את המידע הרגיש שלכם (למשל פרטי כרטיס אשראי) לידיים הלא נכונות. אם אתם יכולים להתאפק אז הכי טוב שתחכו עד שתגיעו הביתה.

היזהרו בגלישה בטוחה ברשתות אינטרנט ציבוריות – רשתות אלחוטיות פתוחות נפוצות לשימוש גולשים במקומות ציבוריים - בתי קפה, מסעדות, שדות תעופה וכו'. גלישה בחינם היא דבר מפתה, העוזר להעביר את הזמן בהמתנה לטיסה או לעבוד עם המחשב הנייד תוך ישיבה בבית קפה. אך רשתות אלה רחוקות מלהיות בטוחות למידע שלכם. האקרים מיומנים מסוגלים לנטר את המידע שעובר דרך הרשתות האלו (זה שיוצא או מתקבל במכשיר שלכם). כדי לצמצם את הסיכון, מומלץ לא להיכנס לחשבון הבנק, הדואר האלקטרוני או הפייסבוק וכו' כיוון ששם המשתמש והסיסמא שלכם עלולים להיגנב.

התקן בלוטות' זה לא רק אוזניה מגניבה– רבים מאתנו משתמשים באוזניית הבלוטות' כדי לבצע שיחות תוך כדי עבודה. אך השימושים של אוזנית הבלוטות' לא מסתכמים בביצוע שיחות. למעשה, אוזנית הבלוטות' זה מעין חיבור אלחוטי שניתן באמצעותו להוריד ולשלוח קבצים אל המכשיר שלנו וממנו. לכן מומלץ מאוד לאבטח את קישורית הבלוטות' באמצעות סיסמא חזקה ולנטרל את אופציית ה Discovery Mode כאשר אתם לא משתמשים בבלוטות'.

הורידו אפליקציות רק מהחנויות המורשות – רוב משתמשי הסמארטפונים בחרו בו בגלל האפשרות להתקין אפליקציות. אך אפליקציות זמינות להורדה בכל רחבי הרשת ועם הזמן גוברים המקרים בהן אפליקציות כוללות וירוסים ותוכנות ריגול להוצאת מידע על גולשים ללא ידיעתם. הדרך הבטוחה ביותר להוריד אפליקציות הן דרך חנויות האפליקציות של יצרנית מערכת ההפעלה (Google Play לאנדרואיד, App Store של אפל וכו') ולעיתים נוספות חברות מסחריות מוכרות שמאפשרות הורדה ישירה מהאתר שלהן.

שימו לב להרשאות שאתם נותנים לאפליקציות – כלל זה חל בעיקר על אפליקציות המיועדות למכשירי אנדרואיד. כאשר אתם מורידים אפליקציה למכשיר בעל מערכת ההפעלה של אנדרואיד, תיפתח לכם רשימה של הרשאות שהאפליקציה תצטרך על מנת לפעול על המכשיר שלך. רוב המשתמשים לא ממש קוראים את הרשימה הזו, אלא פשוט לוחצים על "הורד". אבל אם מדובר באפליקציה מזויפת כאן יהיה הרמז העבה ביותר שלכם. לדוגמא, לא סביר שמשחק פשוט שהורדתם מהרשת יצטרך גישה לאנשי הקשר שלכם או לגישה לרשת הסלולארית לביצוע שיחות, אופציות שיכולות להיות לגיטימיות באפליקציות אחרות. קראו את רשימת ההרשאות בטרם מתן האישור והמנעו להוריד למכשיר את מה שלא נראה לכם הגיוני.

לינקים חשודים – לינקים ממקור לא ידוע יכולים להוביל לצרות. כך גם בסמארטפון, ה"אנשים הרעים" מפיצים יותר ויותר קישורים במסגרת שיטת ההונאה המוכרת כ"הנדסה חברתית" - שימוש בתחבולות ובשפה קורצת שתגרום לכם להאמין שהקישור הבא הוא בטוח והלחיצה עליו תחשוף אתכם לחדשה מרעישה או תאפשר לכם לסייע לחבר שלכאורה נקלע לצרה וזקוק לתמיכה כספית דחופה. אגב, הונאה זו נמצאת בשימוש כבר שנים, ועדיין אלפי גולשים נופלים בפח ושולחים סכומי כסף לא מבוטלים לכל מיני ברנשים מפוקפקים.

אל תשאירו אותו לבד - בדיוק כמו שניתן להתקין לכם תוכנות זדוניות על המכשיר באמצעות לינקים בהודעות מייל, SMS או מולטימדיה, ניתן לעשות זאת גם בגישה ישירה למכשיר. לכן לא מומלץ להשאיר את הסמארטפון שלכם ללא השגחה, במיוחד במקומות ציבוריים. כמובן, כאשר המכשיר נמצא בידיים של האקר מיומן, ניתן לפרוץ אליו ולהוציא מידע רגיש. לכן שמרו עליו היטב.

שימו לב לפעילות חריגה של המכשיר – הסוללה נגמרת במהירות חריגה? זה יכול להוות סימן אזהרה. אפליקציות זדוניות לרוב פועלות ברקע כדי לא למשוך תשומת לב. כאשר תהליך פועל ברקע הוא צורך אנרגיה ויכול, למשל, לגרום למכשיר להתחממות יתר או ל"זלילת" הסוללה, גם כשאינכם עושים בו שימוש מסיבי. גם איטיות או תקיעות המכשיר יכולות להוות סימן. במקרים כאלה מה מומלץ לעשות ? לוודא שאכן לא התקנתם במכשיר אפליקציה שאינה מוכרת לכם, או כזו שהורדתם שלא דרך חנות האפליקציות. מומלץ להתקין תוכנת אבטחה לסמארטפון ולסרוק את המכשיר לגילוי תוכנות זדוניות. ותמיד נכון יהיה לבדוק את פירוט החשבון החודשי ולוודא שאין חיובים חריגים כגון אלפי הודעות SMS שלא תואמות את אופי השימוש שלכם במכשיר.

אפליקצית אבטחה לסמארטפון - לא מילה גסה - תוכנת אבטחה טובה תזהה איומים קיימים וחדשים למרבית מערכות ההפעלה לסמארטפונים. בנוסף רוב תוכנות האבטחה מספקות פיצ'רים נוספים לצד אבטחת המכשיר כגון נעילת המכשיר מרחוק במקרה של אובדן, איתור מכשיר גנוב באמצעות GPS, מתן הרשאה למכשיר SIM מורשה וקבלת התרעה למכשיר של חבר במידה ונעשה ניסיון שימוש במכשיר שנגנב מכם.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל