נגיף האבולה בשירות ההאקרים

נגיף האבולה בשירות ההאקרים

צוות התמיכה ESET ישראל
29.10.14

בשבועות האחרונים אנחנו עדים לעליה חדה בהיקף מתקפות האינטרנט ובהונאות המנצלות את ההתפשטות המתוקשרת של נגיף האבולה בעולם. איך תמנעו מאותן התקפות והאם באמת עיירה שלמה בארצות הברית נמצאת בהסגר?
ההתפשטות המתוקשרת של נגיף האבולה מנוצלת בשבועות האחרונים להפצת הונאות אינטרנט ותוכנות זדוניות כגון וירוסים ותוכנות ריגול למיניהן. אחת הדוגמאות המובהקות ביותר מגיעה אלינו מארה"ב שם דווח באתר חדשות סאטירי שהעיירה פורדון במדינת טקסס נמצאת בהסגר לאחר שכמה מתושביה, בני אותה משפחה, אובחנו כחולים בנגיף.

הידיעה אומנם פורסמה באתר החדשות הסאטירי ה National Report, אך עד מהרה הסאטירה הפכה להיסטריה כאשר קרוב לחצי מיליון גולשים שיתפו את הסיפור בפייסבוק – אשר נחשב על ידי רבים לאמיתי לחלוטין.

האם נגיף האבולה הוא בכלל קונספירציה?

האם הפצת הנגיף – החיסון נגדו – הם בעצם מזימה לשתול בכולנו שבבי מעקב זעירים? התשובה היא ככל הנראה לא, אבל זה לא מנע מהעומדים מאחורי הסיפור הזה להפיץ את השמועה – גם מעל דפי הפייסבוק.

עקב העיצוב האחיד של פייסבוק, לא ניתן להבחין במבט חטוף אם מדובר בסיפור אמיתי או לא ומה המקור שלו, וגולשים מתפתים ללחוץ על הקישורים ולשתף אותם מבלי לבדוק.

לא רק חדשות מזויפות

אך בהלת האבולה לא נגמרת רק בהפצת ידיעות חדשותיות מזויפות. בעוד אותם אתרי חדשות "סאטיריים" עושים את הרווח שלהם מכמות גולשים נכבדה שמגיעה לאתרים שלהם, האקרים ופושעי העולם המקוון מנסים לעשות את הקופון שלהם על חשבון המשתמשים. לשם כך הם מפיצים וירוסים ותוכנות זדוניות במטרה להשיג שמות משתמש, סיסמאות ואפילו מידע רפואי של הקורבנות.

דוגמה להפצה כזו של תוכנות זדוניות הגיעה בצורה של אימייל שמקורו כביכול הוא 'ארגון הבריאות העולמי' האימייל מכיל כביכול קובץ הנחיות איך על האזרחים לנהוג על מנת להישאר מוגנים מהנגיף, אך בפועל פתיחת הקובץ מדביקה את המחשב בנגיף קצת שונה – ווירוס שמספק לתוקפים גישה מלאה למחשב הקורבן.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל