כרום על הכוונת: תוסף זדוני אוסף פרטי בנק

כרום על הכוונת: תוסף זדוני אוסף פרטי בנק

צוות תמיכה ESET ישראל
21.03.13

בשבוע שעבר חשפה חברת ESET מתקפת סייבר נגד המשתמשים בדפדפן הפופולרי כרום של גוגל. המתקפה – תוסף דפדפן זדוני שעוקב אחר הגולשים כדי להשיג את פרטי הגישה של הגולש לאתר הבנק שלו .

משתמשי הדפדפן כרום של גוגל נמצאים תחת הכוונת של פושעי הסייבר. לאחרונה נצפתה עליה חריגה בשימוש בתוסף דפדפן זדוני שמשמש את התוקפים למעקב אחר פעולות המשתמש בדפדפן ובמיוחד מחפש את פרטי הבנק של הגולש. עיקר הפעילות של התוספים הללו אותרו בארצות הולנד, נורבגיה, איטליה, דנמרק והרפובליקה הצ'כית אך כמה מאות הדבקות כבר זוהו בישראל.

התוסף הזדוני, המכונה בשם Theola , מאפשר לתוקפים לבצע מעקב אחר הפעולות שמבצע הגולש בדפדפן שלו והוא מתחיל לתעד את אותן הפעולות כאשר הוא מזהה שהגולש נכנס לאתר של בנק. התוסף שומר את התיעוד בקובץ וידאו ושולח אותו לגורם חיצוני שמסוגל להוציא מאותו התיעוד את שם המשתמש, הסיסמא ופרטים אחרים הנחוצים על מנת להיכנס לחשבון הבנק של הגולש דרך האינטרנט.

הבעיה העיקרית עם ההונאה הזו והסיבה מדוע היא מצליחה להתחמק מרוב פתרונות האבטחה הקיימים היא שהתוסף מותקן על הדפדפן בדרכים לגיטימיות. כלומר, התקנת התוסף וקבלת ההרשאות הדרושות לו כדי להוציא את ההונאה אל הפועל נעשית בצורה "התנדבותית" על ידי המשתמש, בתהליך התקנה זהה כמו לכל תוסף אחר.

איך תמנעו מההונאה?

בדומה לאפליקציות או תוכנות זדוניות אחרות, הימנעו מהתקנת תוספים לדפדפן שאינכם יודעים מה המקור שלהם ולמה הם משתמשים. כמו כן, עליכם לשים לב להרשאות שאתם מאשרים לתוספים או תוכנות מצד שלישי, אם זה נראה מוזר או לא הגיוני – אל תאשרו.

בעיקר עליכם להימנע מהתקנת "תוספים" או "הרחבות" כאשר מדובר באתר מפוקפק שמבטיח לכם תוכן פרובוקטיבי כזה או אחר. אתרים רבים שמבטיחים את ה"קלטת הלוהטת" התורנית יבקשו מכם להתקין תוסף כזה או אחר על מנת לצפות בתוכן. במקרים כאלו, רוב הסיכויים שמדובר בהונאה ועליכם פשוט לא ללחוץ על הקישורים.

תוכנות, אפליקציות או תוספים זדוניים מנצלים הרבה פעמים חורים באבטחה של מערכת ההפעלה, עדכון שוטף של מערכת ההפעלה תמנע מהונאות כאלה מלהתנחל לכם על המחשב.

חשוב גם לוודא שתוכנת האנטי וירוס שלכם בתוקף והיא מעודכנות בחתימות העדכניות ביותר. כך היא תמנע חדירה של איומים מוכרים, שכבר קיבלו חתימה, מלפגוע בכם.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל