חמישה טיפים - איך תדעו אם הדפדפן שלכם בטוח?

חמישה טיפים - איך תדעו אם הדפדפן שלכם בטוח?

גיל נוילנדר
20.05.14

אקספלורר, כרום או פיירפוקס; פרצות אבטחה בדפדפני האינטרנט השונים מנוצלות באופן תדיר על ידי פושעי הרשת ועלולות להעמיד את המידע הפרטי שלכם בסכנה. אבל הקפדה על כמה טיפים פשוטים תוכל לעזור לכם לגלוש בהנאה באמצעות הדפדפן המועדף עליכם, מבלי להתפשר על הפרטיות.
דפדפן האינטרנט שלכם הוא הדבר המקשר ביניכם לבין מאגר המידע העצום הקיים במרחב הווירטואלי. אך ההאקרים, ופושעי האינטרנט למיניהם, דואגים לנצל כל פרצה או חור באבטחה שמתגלה בדפדפן כדי לנסות להשיג עליכם עוד ועוד מידע – בעיקר נתוני חשבון בנק, מספרי אשראי וכמובן - סיסמאות. כדי להישאר צעד אחד לפניהם, הכנו לכם כמה טיפים פשוטים לשמירת דפדפן בטוח:

1. עדכוני גרסה

חברות המפתחות את הדפדפנים דואגות תמיד לשפר ולעדכן את הדפדפנים שלהן. כל עוד תדאגו לעדכן את הדפדפן, או טוב מכך – לוודא שהדפדפן מתעדכן אוטומטית – אתם תישארו צעד אחד לפני מי שרוצה לפרוץ למחשב שלכם דרכו. רוב הדפדפנים בימינו מתעדכנים אוטומטית, אך כדאי לוודא שהאופציה הזו מאופשרת במחשב שלכם על ידי כניסה ללשונית ה"מידע אודות הדפדפן" שם יופיע מספר הגרסה ואם יש צורך לבצע עדכון.

2. הסירו תוספות מיותרות

המטרה של התוספות וההרחבות השונות לדפדפנים היא להפוך את הדפדפן שלכם לפונקציונלי יותר, אך חשוב גם לא להעמיס עליו יותר מדי. כמות גדולה מדי של תוספים והרחבות עלולה למעשה להאט את הדפדפן ולפגוע במהירות ובחוויית הגלישה. בנוסף, ולא פחות חשוב, האקרים כבר עשו ועושים שימוש בתוספי דפדפן זדוניים על מנת לרגל אחר הרגלי הגלישה של המשתמשים ובניסיון להשיג מידע יקר כמו סיסמאות ומספרי אשראי איתם משלמים הגולשים ברשת.

ככלל עדיך שתוותרו על תוספות והרחבות, אם ההתקנה שלהם היא לא הכרחית, והיצמדו לתוספים שפותחו על ידי חברות מוכרות ובעלות מוניטין.

3. חיסמו פרסומות

פרסומות הן לא רק דבר מעצבן שפוגע לנו בחוויית הגלישה, הן עלולות גם לשמש להונאות רשת – בעיקר באתרים קטנים או מפוקפקים. מרבית מהדפדפנים המודרניים מגיעים בימינו עם חוסמי פרסומות מובנים או לחילופין עם אפשרות להתקין תוסף חינמי שיחסום את הופעת הפרסומות. דוגמה לתוסף כזה הוא Add Block Plus שגם מאפשר לכם לסמן אתרים מסוימים כבטוחים להצגת פרסומות, במקרה והתוסף פוגע בהצגת התוכן באותו אתר.

4. הפעילו את הגנת הדפדפן

לדפדפני האינטרנט יש מנגנון הגנה בסיסי מפני אתרים חשודים שעלולים להכיל ווירוסים ונוזקות. מומלץ להפעיל את ההגנה או לוודא שהיא פועלת – זו אמנם הגנה בסיסית ביותר, אך היא טובה בתור שכבת הגנה נוספת והיא בטוח לא מזיקה.

5. אל תשמרו את הסיסמאות שלכם בדפדפן

שמירת הסיסמאות שלכם בדפדפן נראית אולי רעיון טוב, אך למרות הפשטות הקלות שאתם מקבלים כשאתם מתחברים שירותים המקוונים שלכם, היא אינה מומלצת. קל יותר להאקרים לפרוץ את ההגנות של הדפדפן ולהשיג את הסיסמאות שלכם מאשר בתוכנת ניהול סיסמאות כמו לדוגמה Last Pass.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל