רכשתם לאחרונה באמזון: היזהרו! אתם על הכוונת

ESET ישראל
23.11.16

לאחרונה, לקוחות אמזון נפלו קורבן להונאת אימיילים בדמות מעקב אחר המשלוח שהזמינו. הלקוחות השבויים שמצפים לחבילות בחוסר סבלנות ממהרים לציית לכל אימייל שכולל את המילה 'אמזון' ונופלים בפח.
אנחנו בעיצומה של שיא תקופת הקניות עם ציון הבלאק פריידי והסייבר מאנדי. כידוע, איפה שיש כסף יש הונאות ונובמבר מסתמן כ"חגיגה" לא רק לקונים הרבים אלא גם לפושעי הרשת שמצפים לצוד לא מעט סיסמאות ואמצעי תשלום מהקונים התמימים. הסנוור שחווים הגולשים משלל המבצעים וההטבות עלול לגרום לחלקם להתנהל בצורה לא זהירה.

בימים האחרונים פושעי סייבר שולחים אלפי מיילים המתחזים להיות מיילים מחברת אמזון המוכרת, ומנצלים את התלהבות הלקוחות מהמחירים האטרקטיביים בימים אלו. המיילים הנשלחים לרוכשים באמזון ומיידעים אותם שיש "בעיה" עם ההזמנה והמשלוח ושייתכן שהמשלוח לא יגיע ליעד.

ההודעה מזהירה כי המשתמש לא יוכל לגשת לחשבון האמזון שברשותו עד שימלא או יחתום על האישור שנשלח. את אותו אישור ניתן למלא דרך קישור בתחתית של הדואר האלקטרוני אשר לוקח אותך לאתר אינטרנט שנראה אותנטי, אך בפועל מזויף, ומבקש את פרטיו האישיים של הרוכש. ברגע שהפרטים הוזנו והגולש הקליק 'שמור והמשך' הגולש יופנה אוטומטית לאתר אמזון המקורי, והוא לא יהיה מודע לפרטים או הכסף שנגזלו ממנו.
באמצעות הפרטים האישיים שלכם, פושעי הסייבר יוכלו להשתמש במידע אסטרטגי, לבצע רכישות בשמכם ואף לפתוח חשבונות פיננסיים על שמכם. לחילופין, אם ההודעה מכילה קובץ מצורף, קרוב לוודאי שתבחינו כי לחיצה עליו תגרום למחשב או למכשיר הסמארטפון שברשותכם להידבק בתוכנות זדוניות.

בשבועות הקרובים צפוי שנראה עוד הונאות מסוג זה המנצלות את ההזדמנות הטמונה בימים אלו, ומתבססות על ההנחה שגולשים רבים ירכשו בתקופה הקרובה מחברת אמזון ויהיו להוטים לקבל את הסחורות שהזמינו.
עבריינים ברשת והאקרים מנצלים בדרך כלל אירועים כמו שנה אזרחית חדשה, חגים, ומבצעי קניות כמו בלאק פריידי וסייבר מאנדיי, כדי לשלוח מיילים מתחזים המוודאים את המשלוח, הודעות פישינג, ופרסומות למבצעים אטרקטיביים במיוחד, במטרה לגנוב פרטי אשראי מקורבנות פוטנציאלים. חשוב לגלות ערנות ולבדוק היטב במיוחד הצעות ומבצעים מיוחדים.

איך תתגוננו?
- היזהרו ממיילים המנחים אתכם להיכנס ללינקים או שדורשים מכם לפתוח קובץ מצורף לעדכון פרטים או ל"פתרון בעיה" שאירעה בחשבון שלכם.
- הכניסו את פרטי החשבון שלכם אך ורק באתר או באפליקציה הרשמיים של אמזון.
- וודאו שעמוד התשלום מאובטח – כתובת ה-URL מתחילה ‘https’ ויש סימון של מנעול ירוק בחלון הכתובת.
- בדקו את חשבונות הבנק וחשבונות האשראי החודשיים וודאו שאין חריגות.

ניתן גם לשתף חבר >
  • הדפס
  • דוא"ל